Zachodniopomorski

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
73-134 Barzkowice

Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska      
 

Po raz kolejny Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zorganizował Wiosenną Wystawę Ogrodniczo- Pszczelarską, która odbyła się w dniach 9-10 kwietnia 2022 r.

Wystawa odbyła się podczas zmiennej aury, która jednak nie przeszkodziła zwiedzającym uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez Organizatora. Jednym z ważniejszych wydarzeń był V Międzyregionalny Pokaz Alpak, realizowany w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie SIR zorganizowany przez Polski Związek Alpak. W trakcie trwania pokazu każdy z odwiedzających miał bezpośredni dostęp do zwierząt, hodowców i ekspertów, co umożliwiło bezpośrednią wymianę wiedzy na temat chowu i hodowli alpak, walorów ekonomicznych hodowli, jak i również możliwości pozyskiwania funduszy na rozpoczęcie hodowli. Celem pokazu było podniesienie świadomości rolników i społeczeństwa w zakresie chowu i hodowli alpak, gatunku, który ciągle jeszcze jest nowością w polskich gospodarstwach. Zaprezentowano wszechstronne możliwości produkcyjne tych zwierząt, do których zaliczyć należy wykorzystanie wełny, mięsa oraz jako atrakcji agroturystycznej. Ważnym aspektem w hodowli tych przemiłych zwierząt jest ich dobroczynny wpływ na człowieka. Dzięki nowym terapiom możliwe jest wspomaganie rehabilitacji ruchowej oraz umysłowej osób niepełnosprawnych. Sympatyczne zwierzęta o miękkim futerku wywołują uśmiech, pozwalają się zrelaksować i rozluźnić porażone mięśnie. Wymienione walory hodowli alpak mogą zostać wykorzystane do rozwoju małych gospodarstw i stworzenia alternatywnych źródeł dochodu.

Najmłodsi uczestnicy chętnie odwiedzali zagrodę z alpakami, które jeszcze dla wielu są nowością. Oprócz pamiątkowej fotografii z tymi miłymi zwierzętami dzieci mogły wziąć udział w zabawach przygotowanych na stoisku EKOstrefy i RDLP w Szczecinie, a mianowicie Nadleśnictwo w Choszcznie i Drawnie. Stoisko doradcze ZODR zapraszało również do zmierzenia się z zadaniem wydojenia „ zdrowej krówki” i zdobyciem dyplomu mistrza. Była to zabawa nie tylko dla najmłodszych, gdyż każdy mógł spróbować swoich umiejętności. Kolejną zabawą przeznaczoną dla naszych milusińskich była zabawa plastyczna pt.: „Pszczółki krążą, krążą ile sił, znoszą z łąki złoty pył”. Patronat Honorowy nad zabawą objął Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie, Partnerem Ekologicznym był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zabawa została dofinansowana przez firmę Infra-Port Sp. z o.o., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie, firmę ASPROD, OSM Piątnica, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Gospodarstwo Pasieczne „Maja”- Miody Pojezierza Drawskiego oraz Piekarnia Cukiernia Mariusz Olejarnik. Zainteresowanie udziałem w zabawie przekroczyło oczekiwania organizatorów i na zakończenie uczestnicy sami tworzyli tematyczne ilustracje.

Wiosenna Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska to również promocja dziedzictwa kulturowego zachodniopomorskiej wsi, zagród edukacyjnych oraz lokalnych i regionalnych produktów, a także promocja gospodarstw rolnych produkujących żywność ekologiczną i tradycyjną. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach w ramach współpracy z Województwem Zachodniopomorskim jako współorganizatorem wydarzenia przeznaczył na najem i przygotował powierzchnię wystawienniczą dla producentów produktów lokalnych, tradycyjnych i regionalnych. Koszt najmu powierzchni wystawienniczej sfinansowany został z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Wystawa Rękodzielnictwa pt.: „Moja pasja rękodzieło” powstała z myślą o osobach, poszukujących pomysłu na życie, tworzących atrakcyjne rzeczy dla upiększania otoczenia. Wystawa, nawiązująca do działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, przygotowana była z myślą, by pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Miała na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję Kół Gospodyń Wiejskich i innych stowarzyszeń – poprzez wymianę doświadczenia, umiejętności oraz przekazania wiedzy młodszym pokoleniom. Była to szczególna okazja spotkania się twórców i odbiorców w bezpośredniej konwersacji, wymiany doświadczeń i poglądów na tematy o sztuce. Ekspozycja wystawców obejmowała m.in. plecionkarstwo, szydełkarstwo, dziewiarstwo, haft, koronkę, kompozycje z bibuły i papieru, ozdoby z filcu, decoupage, origami oraz wyroby z wikliny papierowej. Wszystkie prezentowane prace to dzieła twórców: z Koła Gospodyń Wiejskich z Lisowa, Słodkowa, Sulina, Rogowa, Strzebielewa, Stowarzyszenia „Dziesiątka” Sołectwo Krąpiel. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, przyciągała uwagę zwiedzających wyjątkowymi i niepowtarzalnymi wytworami.

W sobotę 9 kwietnia odbyło się szkolenie pt.: „Produkty tradycyjne szansą na pokazanie tożsamości regionu i zachowanie dziedzictwa kulinarnego”. Szkolenie adresowane było do mieszkańców obszarów wiejskich, m.in. przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz osób zainteresowanych powyższą tematyką. Celem szkolenia było upowszechnianie informacji na temat produktów tradycyjnych województwa zachodniopomorskiego oraz omówienie wniosku o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas tej plenerowej imprezy odwiedzający mogli zapoznać się z bogatą ofertą roślin, drzew i krzewów owocowych, florystyki, sadzonek truskawek. Pasjonaci szukający inspiracji mogli tutaj znaleźć rozwiązania kwestii związanych z architekturą ogrodową oraz nowatorskimi pomysłami na aranżację własnego ogródka lub działki. Pszczelarze przedstawili bogatą ofertę miodów odmianowych i akcesoria pszczelarskie. Udzielali porad i dzielili się swoim bogatym doświadczeniem kształcąc kulturę spożywania miodu oraz zachęcając do wprowadzenia miodu w codziennym jadłospisie.

W imieniu Dyrekcji oraz pracowników ZODR w Barzkowicach serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które współtworzyły razem z nami to wyjątkowe w naszym regionie wydarzenie plenerowe. Serdeczne podziękowania należą się za Komendzie Powiatowej Policji w Stargardzie zazabezpieczenie imprezy, firmie Medisan za opiekę medyczną oraz naszym patronom.

Patronat honorowy nad Wiosenną Wystawą Ogrodniczo-Pszczelarską objął Henryk Kowalczyk Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zbigniew Bogucki Wojewoda Zachodniopomorski, Olgierd Kustosz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki, Jerzy Makowski Wójt Gminy Stargard, Stargard, Andrzej Karbowy Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, Michał Bociarski Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie Sponsorem przedsięwzięcia była firma Infra-Port Sp. z o.o. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., partnerem ekologicznym był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Polskie Radio Szczecin S.A., TVP S.A Oddział Szczecin, Głos Szczeciński oraz Portal Internetowy: KurierPszczelarski.pl.

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Wiosennej Wystawy Ogrodniczo- Pszczelarskiej. Każdy, kto jeszcze nie odwiedził Barzkowic, a chciałby rozpocząć nowy sezon wraz z nami powinien zaplanować to wydarzenie w swoim kalendarzu. Organizatorzy systematycznie dokładają starań, aby sprostać oczekiwaniom odwiedzających, a zwłaszcza pasjonatów szukających inspiracji do nowatorskich aranżacji ogrodu czy rozwijania swoich pasji pszczelarskich bądź artystycznych.


   

Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska PATRONATY

Podsumowanie roku 2019

Wystawa Wiosenna 2019- ARCHIWUM

Wystawa Wiosenna 2019- GALERIA ZDJĘĆ

Wystawa Wiosenna 2019- GALERIA "AMBROŻY" konkurs rzeŸbiarski

Wystawa Wiosenna 2019- PATRONATY

Wystawa Wiosenna 2019- FUNDATORZY NAGRÓD

Wystawa Wiosenna 2018- ARCHIWUM 
O ZODR | Kontakt | Oferty pracy | Wydarzenia | Wydawnictwo | Pokoje hotelowe | Targi Rolne AGRO POMERANIA | Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska | Zamówienia publiczne | Ogłoszenia | Logotypy | Dokumenty wewn.
Copyright © 2021 - ZODR - Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół ZODR