Niemiecko-polskie doświadczenia w zakresie hodowli bydła mięsnego

Jak ważną i wielką wartością jest wymiana doświadczeń – o tym chyba nie trzeba przekonywać nikogo. A jeśli te doświadczenia możemy wymienić z naszymi sąsiadami z Niemiec nie tylko poprzez rozmowę, ale i oglądając funkcjonowanie teorii w praktyce – tym bardziej są to cenne doświadczenia.

Tym razem Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, we współpracy z Niemieckim Związkiem Rolników Uecker-Randow, odwiedził gospodarstwo rolne Gut Borken w miejscowości Borken, niedaleko granicy z Polską. Gospodarstwo to posiada dwóch dyrektorów – dr Svena Grumbach, reprezentującego starą szkołę zarządzania, oraz Georga von Grawert, który jest przedstawicielem młodszego pokolenia. Obaj panowie zarządzają ogromnym gospodarstwem rolnym o 30-letniej tradycji. Gospodarstwo to w swoich zasobach posiada 3900 ha łąk i pastwisk, 1800 ha upraw ekologicznych oraz 340 ha upraw konwencjonalnych i 1100 ha lasów. Wszystko to z myślą o utrzymaniu ponad 5500 sztuk krów mięsnych, z czego 2200 sztuk to krowy mamki.

Gospodarstwo zajmuje się także tuczem trzody chlewnej, której pogłowie wynosi niemal 2600 sztuk. Jakby tego było mało dzięki zwierzętom utrzymywanym w gospodarstwie udało się uruchomić biogazownię, która zaopatruje w prąd 2000 okolicznych gospodarstw domowych. Na terenie gospodarstwa znajdują się także ogniwa fotowoltaiczne, które swoją mocą produkują prąd dla 175 gospodarstw domowych.

Gut Borken to dostawca ekskluzywnego produktu – mięsa wołowego i wieprzowego. Jak przyznają dyrektorzy, bydło jest krzyżowane z bydłem mięsnym rasy Angus, aby uzyskać łatwość wycieleń w pierwszym pokoleniu, a następnie mieszane są z innymi rasami mięsnymi, takimi jak Charolaise czy Limousine. Taki zabieg sprawia, że mięso uzyskane od zwierząt jest wyjątkowo wysokiej jakości i smakowitości. W swojej bogatej historii gospodarstwo może się pochwalić współpracą z firmą Hipp, producentem żywności dla niemowląt, które – jak wiadomo – są najbardziej wymagającymi klientami.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka, Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego oraz rolnicy zarówno z Polski, jak i z Niemiec, którzy na co dzień zajmują się utrzymaniem bydła mięsnego. W związku z ogromnym zainteresowaniem każdej ze stron planuje się kolejne tego typu spotkania zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej. Serdecznie zapraszamy!

CECYLIA WOJNIK, PZDR w Szczecinie

Fot. Cecylia Wojnik, Marta Werner