„Stop Suszy! Start Retencji!” Wody Polskie aktualizują plan przeciwdziałania skutkom suszy
Konferencją „Stop Suszy! Start Retencji!” Wody Polskie rozpoczęły kampanię informacyjną, w ramach której będą informować społeczeństwo o kolejnych krokach w projekcie, a także zachęcać do współpracy. Do współpracy przy jego opracowaniu zaproszeni są wszyscy: od naukowców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, poprzez przedsiębiorców i rolników, po nas wszystkich, codziennych użytkowników wody. Integralnym elementem opracowania aPPSS będą półroczne konsultacje społeczne. Zakończenie realizacji prac nad projektem aPPSS planowane jest na 2027 r., a przyjęcie aPPSS, w drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. gospodarki wodnej ma nastąpić na przełomie 2027 i 2028 r. Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu – www.stopsuszy.pl
Konferencja inauguracyjna projektu Stop Suszy! Start Retencji odbyła się 28 listopada 2024 r. w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym West Gate.
Podczas konferencji eksperci omówili cele aktualizacji planu, metody pracy oraz oczekiwane efekty. Poruszone zostały kwestie odporności gospodarki i środowiska na suszę m.in. poprzez działania retencyjne, inwestycje w infrastrukturę oraz operacyjne zarządzanie suszą. Uczestnicy konferencji mogą zgłaszać uwagi poprzez formularz on-line, który dostępny jest do 2.12.2024 r.
Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) to najważniejszy dokument w walce z suszą. Powstaje na podstawie wytycznych unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz przepisów prawa krajowego – ustawy Prawo wodne. Pierwszy PPSS został opracowany na lata 2021-2027 i podlega aktualizacji, przynajmniej raz na sześć lat. Wody Polskie rozpoczęły prace nad jego pierwszą aktualizacją, które potrwają do 2027 roku, a jednym z ich kluczowych elementów będą półroczne konsultacje społeczne. PPSS i jego aktualizacja stanowią uzupełnienie innych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej: planów gospodarowania wodami oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym.
– Aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy wymaga podjęcia działań na bardzo wielu poziomach i na ogromną skalę. Zarządzanie zasobami wodnymi jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich użytkowników wody, dlatego tylko przez dialog i współpracę wszystkich interesariuszy będziemy w stanie wypracować kompleksowy zestaw rozwiązań na kolejną perspektywę. Cieszy nas duże zainteresowanie społeczeństwa pierwszą konferencją „Stop Suszy! Start Retencji!” – powiedziała Joanna Kopczyńska, prezes PGW Wody Polskie.
Cele projektu
- Skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi – zwiększenie dostępnych zasobów wodnych.
- Zwiększanie retencjonowania wód.
- Edukacja dotycząca zjawiska suszy i koordynacja działań w tym zakresie.
- Stworzenie mechanizmów realizacji i finansowania działań.
Aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS) ma na celu uaktualnienie oceny obszarów zagrożonych suszą, a także przegląd proponowanych w PPSS kierunków działań. – Nowym elementem aPPSS będzie uwzględnienie działań dotyczących zarządzania ryzykiem suszy. W aktualizacji opracujemy program, który zostanie przypisany do poszczególnych zlewni rzek oraz gmin. Dzięki temu powstanie konkretny zestaw przedsięwzięć, którego wdrożenie na poziomie lokalnym umożliwi skuteczne przeciwdziałanie skutkom suszy, także w skali makro – dodaje Paulina Budner, dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą, PGW Wody Polskie.
Harmonogram prac w ramach projektu aPPSS.:
- Przedstawienie zaktualizowanej metodyki opracowania dokumentu – zakończenie prac w IV kwartale 2024 r.;
- Przeprowadzenie ankietyzacji wśród interesariuszy – rozpoczęcie w I kwartale 2025 r.;
- Zorganizowanie półrocznych konsultacji społecznych projektu aPPSS – prowadzone przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej – planowane rozpoczęcie w I kwartale 2026 r.;
- Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu planu
– rozpoczęcie prac w II kwartale 2026 r.; - Opracowanie projektu aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy – III kwartał 2027 r.;
- Przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych towarzyszących realizacji projektu,
w tym zorganizowanie 4 konferencji ogólnopolskich. Pierwsze spotkanie merytoryczne zaplanowano już na listopad tego roku.
Ambasador projektu – Rafał Jakimiak
Zadaniem ambasadora będzie wspieranie działań informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych Projektu. Podczas trwania Projektu będzie wspomagał w przybliżaniu oraz poszerzaniu wiedzy na temat suszy, jak również informował będzie o ogólnopolskich konferencjach, konsultacjach społecznych i innych wydarzeniach związanych z projektem.
– Ostatnio często słyszymy: dlaczego mówicie o suszy skoro pada? Owszem pada, ale opady, które miały miejsce choćby w listopadzie, to kropla w morzu potrzeb. W rejonach kraju o największym deficycie wodnym, który przede wszystkim dotyczy Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia, Wielkopolski i części Pojezierza Mazurskiego, taki opad jest niewystarczający. Dla zasadniczej zmiany sytuacji potrzebujemy ciągłego, mało intensywnego opadu przez 3-4 tygodnie, albo potrzebna byłaby pokrywa śniegu grubości 1-1,5 m, która topniałaby stopniowo przez kilka miesięcy – wyjaśnia Rafał Jakimiak, koordynator projektu aPPSS.
Zgłaszanie oczekiwań wobec aPPSS – formularz online
W dniu konferencji „Stop Suszy! Start Retencji!”, 28 listopada 2024 roku, uruchomiony został formularz online, który pozwoli wszystkim zainteresowanym zgłaszać sugestie dotyczące aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy. Formularz będzie dostępny do 2 grudnia 2024 roku.
Wody Polskie zapraszają do dzielenia się uwagami, wnioskami i propozycjami zmian zarówno do aktualnie obowiązującego planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) oraz do jego aktualizacji (aPPSS). Organizatorom konferencji i aktualizacji programu zależy, aby poznać opinie uczestników konferencji oraz wsłuchać się w oczekiwania wszystkich zaangażowanych w tematykę suszy. Państwa sugestie mogą pomóc nam w stworzeniu jeszcze bardziej kompleksowego planu przeciwdziałania skutkom suszy. To doskonała okazja dla społeczności lokalnych, ekspertów, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych, aby włączyć się w proces aktualizacji dokumentu. Sugestie można również przesyłać mailem na adres: konferencja_stopsuszy@wide-vision.pl.
Projekt „Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy” został dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).
Źródło: https://stopsuszy.pl/
Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach