Szkolenie „Zapobieganie skutkom suszy – inwestycje przyczyniające się do ochrony Środowiska i klimatu”

W dniu 12.11.2024 r. w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyło się szkolenie pt. „Zapobieganie skutkom suszy – inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”. Szkolenie zorganizowane zostało we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Szkolenie otworzył Dyrektor ZODR w Barzkowicach Dawid Adamski oraz I Zastępca Dyrektora Małgorzata Piotrowska.

W spotkaniu uczestniczyli zainteresowani rolnicy, którzy otrzymali bezpośrednie informacje na temat zasad przyznawania pomocy w ramach poddziałania I.10.4 Inwestycje ograniczające presję produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego i klimatu oraz pozwalające przystosować się do zmian klimatu. Podczas szkolenia uczestnikom przedstawione zostały zagadnienia w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze oraz wydajnego gospodarowania nimi. Rolnicy zainteresowani byli warunkami przyznania pomocy, jak również tym, na jakie działania można uzyskać wsparcie. Ponadto mieli okazję uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnych naborów. Przedstawiciele ARiMR ZOR w Szczecinie: Emil Chyjek – Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego, Magdalena Dąbska – Naczelnik Wydziału ds. Wdrożeń (programy rolne) i Przemysław Kozak – Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich wyczerpująco przekazywali niezbędne informacje oraz zapraszali do bezpośredniego kontaktu w sprawach indywidualnych wymagających bardziej szczegółowych wyjaśnień.

DZIAŁANIE I.10.4 INWESTYCJE PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO OCHRONY ŚRODOWISKA I KLIMATU:

S04 Przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, w tym poprzez:
– redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla,
– promowanie zrównoważonej energii;

S05 Wspieranie zrównoważonego rozwoju zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba i powietrze, i wydajnego gospodarowania nimi, w tym poprzez:
– ograniczanie uzależnienia od środków chemicznych;

S06 Przyczynianie się do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i odwrócenia tego procesu, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu.

Pomoc może być przyznana na określone rodzaje inwestycji ograniczające presję produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego i klimatu albo pozwalające przystosować się do zmian klimatu.

Wsparcie udzielane jest na inwestycje materialne lub niematerialne mające na celu:

1. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, w tym poprzez:

–  zakup nowych maszyn lub urządzeń m.in. do precyzyjnego i redukującego zużycie stosowania środków ochrony roślin, niskoemisyjnej aplikacji nawozów, mechanicznej lub biologicznej walki z chwastami lub szkodnikami;
– przygotowanie miejsc do mycia opryskiwaczy lub utylizowania resztek cieczy użytkowej;

2. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych i odorów, w tym poprzez:
– wyposażenie gospodarstw w płyty, zbiorniki lub urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych lub kiszonek,
– zakup lub montaż systemów oczyszczania powietrza z budynków inwentarskich,
– niskoemisyjne utrzymanie zwierząt gospodarskich, z wyłączeniem bydła i świń;

3. poprawę gospodarowania wodą, w tym:

– budowę, zakup lub instalację elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do pozyskiwania, magazynowania w zamkniętych zbiornikach oraz zagospodarowania wody deszczowej,
budowę lub zakup instalacji do powtórnego obiegu wody lub oszczędnego gospodarowania wodą;

4. zwiększenie sekwestracji oraz bioróżnorodności gleby przez właściwe użytkowanie gruntami, w tym:
– zakup nowych maszyn lub urządzeń do uprawy gleby pasowej lub bezorkowej – bezpłużnej,
– zakup nowych maszyn lub urządzeń do ochrony gleby,
 – zakup nowych maszyn lub urządzeń przeznaczonych do utrzymania zadrzewień śródpolnych, systemów rolno-leśnych oraz trwałych użytków zielonych, w tym służących do uprawy, pielęgnacji lub zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.

5. adaptację do zmian klimatu oraz ograniczenie oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych, w tym poprzez budowę lub zakup elementów infrastruktury technicznej pod kątem adaptacji do niekorzystnych warunków pogodowych. (w tym np. siatki przeciwgradowe, systemy wspomagania decyzji).

O pomoc może ubiegać się rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) lub grupa rolników.

Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/i104-inwestycje-przyczyniajace-sie-do-ochrony-srodowiska-i-klimatu-

Autor: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

Galeria ze szkolenia – 12.11.2024 r. ZODR w Barzkowicach