VIII EDYCJA STORMWATER POLAND 2024 – INNOWACJE I ROZWIĄZANIA W ZARZĄDZANIU DESZCZÓWKĄ
W dniach 17-18 kwietnia w poznańskiej Auli Artis odbędzie się ósma edycja konferencji STORMWATER POLAND 2024, której partnerem generalnym jest firma ACO Polska, a patronat medialny sprawują
„Wodne Sprawy”. Współorganizatorami konferencji są spółki Aquanet S.A., które dynamicznie porządkują gospodarowanie wodami i wskazują nowe trendy. Wyznacznikiem jest tu nie tylko stawianie na wykorzystanie wód opadowych, tworzenie standardów projektowania i eksploatacji niebiesko-zielonej infrastruktury, ale także opracowanie i wdrażanie długoterminowych sposobów finansowania gospodarowania wodami opadowymi w mieście.
Poniżej program konferencji, który został zainspirowany efektami wspólnych prac Aquanet Retencja i Retencja.pl nad standardami projektowania i eksploatacji niebiesko-zielonej infrastruktury w Poznaniu.
W opinii organizatorów hasło tegorocznej konferencji Stormwater Poland 2024 powinno brzmieć: Co zrobić z tym deszczem?
Stormwater Poland 2024 – edukacja od podstaw
Hasło konferencji zostało zaproponowane przez Aquanet Retencja jeszcze przed Światowym Dniem Wody na potrzeby kampanii skierowanej do uczniów poznańskich szkół podstawowych, której głównym celem było budowanie potrzeby odpowiedzialnego i świadomego gromadzenia oraz wykorzystywania zasobów wodnych. W przekonaniu organizatorów budowanie dobrych praktyk musi odbywać się w całym społeczeństwie, począwszy od najmłodszych aż po dorosłych obywateli.
Pierwszy blok konferencji – teoretyczne podstawy i skuteczna motywacja
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Co zrobić z tym deszczem? Podzielone zostało na trzy bloki tematyczne. Pierwszy skupi się wokół zagadnienia: Czy zależy nam na detencji, retencji czy na wykorzystaniu wód opadowych? Zaproszeni eksperci uporządkują nazewnictwo i przybliżą pojęcia. Następnym tematem będzie kwestia premiowana wprowadzanych rozwiązań przy ubieganiu się o nowe transze środków na adaptację
do zmiany klimatu miejskich systemów odwodnienia. Jak wiarygodnie szacować potencjał wprowadzania tych rozwiązań w poszczególnych zlewniach? Dyskusje połączone będą z przykładami wdrożeń z Polski
i zagranicy. W podsumowaniu sesji pierwszej sponsorzy konferencji będą mieć okazję aby przekonać uczestników do wyboru swoich rozwiązań technologicznych.
Drugi blok konferencji – kto powinien odpowiadać za retencjonowanie wody
W drugiej sesji konferencji dyskusja będzie się toczyła wokół problemu: Kto powinien zająć się retencjonowaniem i wykorzystaniem wód opadowych? Ważnym zagadnieniem okazuje się właściwe zmotywowanie właścicieli działek, aby wodę opadową sami zagospodarowali. A jeśli już wody opadowe muszą być odbierane, na przykład ze zlewni drogowych, to wyzwaniem dla eksploatatora systemu odwodnienia staje się ograniczenie ich zrzutu do odbiorników. Kanalizacja deszczowa to infrastruktura krytyczna i ktoś musi dbać o jej stan techniczny.
Nowe wyzwania często są na styku kompetencji różnych jednostek zarządzających. Podczas tego bloku prelegenci podzielą się swoim doświadczeniem z podziału obowiązków i sposobów finansowania. Organizatorzy liczą szczególnie na głosy firm wodociągowo-kanalizacyjnych. W końcowej części sesji odbędzie się debata o tym, z jakich narzędzi korzystać, czy modelowanie systemów odwodnienia ma mieć charakter ekskluzywny czy powszechny.
Trzeci blok konferencji – gospodarowanie retencjonowaną wodą
Trzecia sesja konferencji ma ogniskować się na pytaniu, jakiej chcemy wody: szarej, niebieskiej czy zielonej? W zamyśle organizatorów wydarzenia chodzi o promocję „gospodarowania wodami opadowymi w kolorze niebieskim i zielonym”. Celem spotkania jest zainspirowanie przykładami implementacji rozwiązań niebiesko-zielonej infrastruktury z Polski i zagranicy, przy czym należy pamiętać, że do wdrożenia niebiesko-zielonej infrastruktury potrzebna jest wiedza o projektowaniu, odpowiednie narzędzia i praktyki eksploatacyjne i finansowe.
Konferencja zakończy się debatą: Czy na niebiesko-zielonej infrastrukturze można zarobić?
Autor: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach
Źródło: Wodne Sprawy