Jako społeczeństwo XXI wieku jesteśmy świadkami ogromnych zmian w funkcjonowaniu świata i rozwoju w obrębie wszystkich dziedzin życia. Komputeryzacja, cyfryzacja, rozwój sztucznej inteligencji, a całość ze zmianami klimatu i rosnącym zanieczyszczeniem środowiska w tle. Idąc naprzeciw toczącym się procesom również rolnictwo szuka nowych rozwiązań opartych na wiedzy i badaniach. Niektóre z efektów przedstawiono w Warszawie w dniach 26-27.11.2024 roku na „IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie”, którego tematem przewodnim były „Technologie i systemy dla rolnictwa przyszłości.” Przedstawiciele ZODR w Barzkowicach mieli przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu. Z ramienia Ośrodka udział w forum wzięli Martyna Kołodziejczak, Nikola dolińska i Jaromir Palusiński.
Goście zostali przywitani przez Dyrektora Radomskiego Oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Henryka Skórnickiego, a wydarzenie swoim krótkim wystąpieniem otworzył przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sekretarz stanu Stefan Krajewski. Pan Minister podkreślił jak istotne jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i podnoszenie poziomu wiedzy rolników, zaś omawiane na Forum zagadnienia są odpowiedzią na obecne wyzwania gospodarstw rolnych w Polsce.
Pierwszy prelegent dr hab. Arkadiusz Artyszak z SGGW wygłosił referat na temat: „ Nowe technologie w uprawie”. Przedstawił przekonujące wyniki badań o stosowaniu krzemu podczas nawożenia upraw, w szczególności buraka cukrowego, które pokazują poprawę wydajności plonu przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności nawożenia innymi składnikami. Kolejny wykład na temat: „Satelitarny system monitoringu upraw rolnych” został wygłoszony przez przedstawiciela IUNG-PIB dr hab. Rafała Pudełko. Obecna jakość obrazu satelitarnego pozwala na dość dokładną ocenę upraw przede wszystkim pod kątem szkód spowodowanych przez coraz częstsze w naszym kraju susze rolnicze. Następnie temat: „Nowe techniki genomowe w precyzyjnej hodowli roślin” przedstawił dr inż. Sławomir Sowa z IHAR-PIB. Podkreślił on, że wspomniane techniki są całkowicie odrębną metodą od klasycznego GMO. Zastosowanie technik genomowych może znacząco przyspieszyć postęp w hodowli roślin uprawnych i przyczynić się do uzyskania odmian o pożądanych cechach. Bardzo obszerną prezentację na temat: ”Adaptacja gospodarstwa do zmieniających się warunków klimatycznych na przykładzie TopFarms” wygłosił Błażej Binkowski. Po wszystkich wystąpieniach odbyła się krótka debata.
Kolejnym punktem programu konferencji były panele tematyczne:
- Innowacje w produkcji roślinnej;
- Innowacje w produkcji zwierzęcej;
- Ekonomika i rozwiązania cyfrowe w gospodarstwie.
Pierwszy panel moderowany był przez dr hab. Pawła Beresia z IOR-BIB, który także wygłosił prezentację o agrafagach. Prelegent z Naio Technoligies opowiedział o pracach nad wykorzystaniem autonomicznych ciągników rolniczych zaś Agro Smart Lab zaprezentował „Precyzyjny system monitoringu infekcji chorobowych i szkodników”.
Panel drugi moderowany był przez dr hab. Piotra Wójcika z IŻ-PIB, który na wstępie zaprezentował nurty ewolucyjne w produkcji zwierzęcej. Następnie była możliwość wysłuchania trzech prelegentów oraz wzięcia udziału w dyskusji. Na początek Sebastian Przeniosło przedstawił prezentację na temat: „Wykorzystanie bramek detekcyjnych w zakładach uboju w celu identyfikacji zwierząt oraz określenia ich zdrowotności”. Następnie Dominik Wojciechowski omówił „Innowacje w myśleniu o produkcji mleka.” Na koniec dr inż. Elżbieta Sowula- Skrzyńska opowiedziała o kalkulatorze do „Szacowania emisji gazów cieplarnianych w produkcji bydła i świń.”
Drugiego dnia po podsumowaniu paneli tematycznych prezentację o innowacyjnych rozwiązaniach w ramach grup operacyjnych zaprezentował broker innowacji oraz dwaj przedstawiciele grup operacyjnych.
Równocześnie odbywał się konkurs „ Najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie”, którego głównym celem było promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz innowacyjnych technik i technologii, które mogą być wykorzystane w celu efektywniejszego zarządzania gospodarstwem rolnym. Ostatecznie wzięło w nim udział dziewięć podmiotów, a pod koniec konferencji ogłoszono laureatów. Zwycięzcą konkursu została firma QED Polska, która zaprezentowała uniwersalny, przenośny spektrofotometr do analiz laboratoryjnych w gospodarstwie. Drugie miejsce zajął Instytut Zootechniki PIB za opracowanie kalkulatora do szacowania emisji gazów cieplarnianych w produkcji bydła i świń, a trzecie firma AgriSolutions za cyfrowe produkty dla branży rolno-spożywczej.
Bardzo dobra organizacja oraz wysoka jakość merytoryczna konferencji sprawia, że z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję w 2025 roku.
Autor tekstu: Martyna Kołodziejczak, ZODR w Barzkowicach