Wsparcie po powodzi – nawet do 300 tys. zł – tylko do 24.01.2025 r.

Trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pomoc skierowana jest do rolników, którzy ucierpieli w czasie wrześniowej powodzi, a którzy planują inwestycje zmierzające do odtworzenia potencjału produkcyjnego gospodarstwa. Jakie wydatki objęte są refundacją?

Poddziałanie 5.2 – Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

27 grudnia 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podjęła decyzję o przedłużeniu naboru wniosków o przyznanie pomocy na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej z pierwotnego terminu (30 grudnia 2024 r.) do 24 stycznia 2025 r. Wsparcie skierowane jest wyłącznie do rolników, którzy ponieśli straty w związku z powodzią, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części kraju. Dofinansowanie pochodzić będzie z funduszy alokowanych w ramach poddziałania PROW 2014-2020 Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.

Z pomocy mogą skorzystać producenci rolni, u których poniesione szkody przekroczyły 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Wysokość szkód musi być jednak oszacowana przez komisję wojewódzką, a wśród nich muszą się znaleźć szkody na majątku trwałym. Tylko spełnienie tych warunków kwalifikuje do uzyskania dofinasowania.

Pośród inwestycji, które można realizować w ramach programu pomocowego znalazły się m.in.:

  • budowa lub remont budynków wykorzystywanych wyłącznie do produkcji rolnej lub magazynowania bądź przygotowania do sprzedaży, o ile nie podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu;
  • zakup wyposażenia budynków;
  • rozbiórka i utylizacja szkodliwych materiałów;
  • zakup maszyn i urządzeń;
  • zakup wyposażenia do produkcji, przechowania, suszenia, itd.;
  • zakup zwierząt gospodarskich, o ile należą do stada podstawowego;
  • zakup sprzętu i oprogramowania związanego z prowadzoną produkcją rolną.

Dofinansowanie wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie może przekraczać 300 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Wcześniej przyznane wsparcie pomniejsza więc pomoc przyznaną w ramach bieżącego naboru.

Jak i gdzie wnioskować?

Wnioskodawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna, ale także wspólnicy spółki cywilnej czy spółka osobowa. Wniosek można złożyć osobiście (lub przez osobę upoważnioną) w regionalnym oddziale ARiMR, za pośrednictwem powiatowego biura ARiMR bądź też pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Formularz wniosku o przyznanie pomocy wraz z instrukcją jego wypełnienia i listą obowiązkowych załączników znaleźć można na stronie internetowej ARiMR. Informację o przyznaniu lub nieprzyznaniu pomocy ARiMR wysyła do 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Kolejność przyznawania wsparcia zależy od kolejności napływu wniosków.

źródło: wodnespray.pl

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content