Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Polskiej Produkcji Rolnej oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich

20 lutego 2025 r. odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony i Rozwoju Polskiej Produkcji Rolnej; Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach: Izabela Świgoń -koordynator Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie zachodniopomorskim i mgr inż. Martyna Kołodziejczak – specjalista ds. produkcji zwierzęcej, dr inż. Grzegorz Jarnuszewski – przedstawiciel Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Katedra Kształtowania Środowiska, Pracownia Łąkarstwa i Melioracji, Emil Mieczaj ze Szczecineckiego Towarzystwa Rolniczego oraz Tomasz Nowacki i Sebastian Bogucki z Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Szczecinku. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Zespołu Małgorzata Gromadzka. Jako pierwszy głos zabrał Wiceprzewodniczący Zespołu Marek Chmielewski. Następnie wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Infrastruktury, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciele Spółek Wodnych, ZUT w Szczecinie, przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Posiedzenie odbywało się również w formule online. Za pomocą łącza internetowego wypowiadał się przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Tematem spotkania była #wodaROL

Porządek spotkania obejmował:

1.Zasady funkcjonowania spółek wodnych – kwestie prawne, stara nomenklatura i nazewnictwo.

2.Zasady stosowane w działalności spółek wodnych – kto się składa na melioracje i retencję do Spółek wodnych

– Zasady dotowania spółek wodnych – z klucza są przydzielane dotacje np. urzędy wojewódzkie, samorząd lokalny

– Brak praktycznych możliwości przełożenia kosztów konserwacji urządzeń melioracyjnych na właścicieli gruntów, którzy nie uiszczają składek i nie pozwalają na wejście na ich grunty w celu naprawy urządzeń melioracyjnych, przez co brak jest zachowanej ciągłości tranzytu wód opadowych

– Dotacje lub kredyty duże państwowe lub gwarantowane przez państwo na inwestycje.

Spotkanie miało charakter dyskusyjny i było kolejnym, które dotyczyło wody w rolnictwie. W dniu 5 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie ww. Zespołu, podczas którego omawiane były zagadnienia:

  1. Retencja wody w rolnictwie:
    – strategia rozwiązywania problemów związanych z retencją wody i przeciwdziałaniem skutkom suszy w rolnictwie
    – prezentacja możliwości pozyskania dofinansowania na retencję wody i przeciwdziałanie skutkom suszy w rolnictwie
  2. Prezentacja możliwości pozyskania dofinansowania dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji na terenach wiejskich.

Zapis spotkania poniżej:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisja.xsp?documentId=D766B358FD15FFA1C1258C310039C423&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

Zdjęcie nagłówkowe: Jerzy Janiszewski, Kancelaria Sejmu RP

image_pdfimage_print
Scroll to Top