Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Fot. https://dlaplanety.pl/

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to święto obchodzone od 1972 roku w dniu 5 czerwca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obecnie obchodzone jest w 100 krajach na całym świecie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska przypadają dokładnie dwa miesiące przed wznowieniem negocjacji zbliżających kraje do przyjęcia globalnego traktatu mającego na celu zakończenie zanieczyszczania środowiska plastikiem.

Z tej okazji, 5 czerwca 2025 r. w Warszawie,  odbędzie się konferencja pod hasłem: „Zamykamy obieg, otwieramy przyszłość”. Wśród prelegentów obecna będzie Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna UNEP/GRIG Warszawa, Ignacy Niemczycki KPRM, ambasador Republiki Korei, prof. Bolesław Rok ALK, Marta Zalewska InPost Green City.

Konferencja to miejsce, gdzie organizacje, firmy, przedstawiciele administracji i  świata nauki mają okazję do szerokiej dyskusji
i polemiki w kwestii ochrony środowiska, jak również prezentacji konkretnych rozwiązań inspirowanych naturą.

Tematy, które będą poruszane podczas wydarzenia to „Konkurencyjność a neutralność klimatyczna gospodarki- jaka jest rola tworzyw sztucznych?” wykład prof. Bolesława Roka oraz dyskusja moderowana przez Marię Andrzejewską „Best plastic pollution – czy technologia jest w stanie zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska?

UNEP/GRID – Warszawa to organizacja ustanowiona w 1991 roku na mocy porozumienia pomiędzy United Nations Environment Programme (UNEP) a Rządem Polskim. Od tego czasu organizacja realizuje w Polsce misje UNEP, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju
i ochrony klimatu.

Od momentu powstania UNEP, przez raport Brundtland i koncepcję zrównoważonego rozwoju (zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń bez narażania przyszłych), po Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro i Agendę 2030 – świat nieustannie szuka odpowiedzi na te pytania. Światowy Dzień Środowiska to okazja, by te odpowiedzi formułować razem, jako globalna wspólnota.

W Polsce do wspólnego świętowania zachęca UNEP/GRID-Warszawa, organizując konferencje,  wydarzenia edukacyjne, kampanie społeczne i akcje angażujące społeczności lokalne.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomienie głównych problemów ekologicznych oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Wszyscy powinniśmy zrozumieć, że warto dbać o środowisko i praktykować ekologiczne zachowania. Ten dzień jest okazją do zastanowienia się, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi. Przykładem dobrych praktyk ekologicznych jest np. program „Ekologiczni w biznesie”.

Oto kilka zasad, które warto wdrożyć podczas codziennych czynności w ramach tego programu:

  • Korzystając z wody, kontroluj jej przepływ i zakręcaj kran, gdy nie ma potrzeby korzystania z wody.
  • Wyrzucając śmieci, segreguj je używając kolorowych worków.
  • Zmieniając żarówki, wymień je na żarówki energooszczędne.
  • Korzystając z poczty elektronicznej, ogranicz drukowanie wiadomości tylko do niezbędnych ilości.
  • Wyrzucając puste opakowania, zgniataj je uprzednio i odkręcaj nakrętki z butelek.
  • Wychodząc z biura lub innego pomieszczenia, w którym przebywasz, wyłączaj światło i urządzenia elektroniczne na czas nieobecności.
  • Wykonując prace czystościowe, używaj produktów oznakowanych symbolami ekologicznymi np. „Ecolabel”.
  • Myjąc ręce używaj jednej dozy mydła z dozownika oraz zaopatrz łazienkę w mydło i dozownik, który pozwoli na dozowanie minimalnej ilości mydła potrzebnej do umycia dłoni.
  • Wycierając ręce używaj nie więcej niż dwóch odcinków ręcznika papierowego i zaopatrz łazienkę w dozownik i ręcznik papierowy, którego jeden odcinek wystarczy na optymalne wytarcie dłoni.
  • Wchodząc do firmy, korzystaj z mat wejściowych oraz połóż na zewnątrz i wewnątrz wejścia firmowego maty podłogowe.

Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach zaprasza do bycia ekologicznym w postaci dekalogu zamieszczonego na stronie szkoły:

10 sposobów jak dbać i chronić nasze środowisko:

1. Segreguj odpady.

2. Oszczędzaj wodę.

3. Oszczędzaj energię.

4. Buduj nawyki ZERO WASTE.

5. Wprowadzaj elementy diet wegetariańskich i wegańskich.

6. Ograniczaj zużycie plastiku i papieru.

7. Dbaj o przyrodę.

8. Ograniczaj korzystanie z samochodu.

9. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii.

10. Edukuj innych.

Kolejnym przykładem świętowania Światowego Dnia Środowiska jest zorganizowany przez Wydział Środowiska Klimatu
i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa piknik rodzinny w Parku im. Henryka Jordana dla mieszkańców Krakowa, który odbędzie się
w dniach 30-31 maja 2025 r. Więcej informacji nt. obchodów i historii Światowego Dnia Środowiska na stronie https://wlaczoszczedzanie.pl/swiatowy-dzien-srodowiska.

Fot. https://wlaczoszczedzanie.pl/swiatowy-dzien-srodowiska

Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

Źródło:
https://dlaplanety.pl/
https://www.gridw.pl/pl/
https://ekologiczni.com.pl/o-programie/

https://ekologiczni.com.pl/swiatowy-dzien-ochrony-srodowiska/
https://zszs-gliwice.pl/

image_pdfimage_print
Scroll to Top