Biogazownie rolnicze – przyszłość energetyczna polskiej wsi

6 czerwca 2025 r. w sali konferencyjnej Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyła się konferencja pn. „Biogazownie rolnicze szansą na transformację energetyczną obszarów wiejskich”. Wydarzenie zgromadziło licznych rolników, przedstawicieli administracji publicznej, uczelni wyższych, organizacji branżowych oraz firm zainteresowanych rozwojem lokalnych źródeł energii.

Konferencję otworzył Dyrektor ZODR, Dawid Adamski, zwracając uwagę na rolę ośrodków doradztwa rolniczego w promowaniu i wspieraniu rozwoju sektora biogazowego, jako istotnego elementu zrównoważonego rozwoju energetycznego na terenach wiejskich.

W części merytorycznej pierwsze wystąpienie poświęcone było przepisom prawnym regulującym funkcjonowanie biogazowni. Aleksandra Łukomska przedstawiła aktualny stan prawny oraz kierunki zmian, których celem jest uproszczenie procedur i zwiększenie dostępności inwestycji OZE dla mieszkańców wsi.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Adama Orzecha, prezesa firmy Naturalna Energia, który przybliżył temat mikrobiogazowni. Wskazał on, że niewielkie instalacje dostosowane do potrzeb konkretnego gospodarstwa rolnego mogą stanowić efektywne i opłacalne źródło energii, zwłaszcza przy racjonalnym wykorzystaniu substratów.

Część dotycząca finansowania inwestycji rozpoczęła się wystąpieniem Agnieszki Karwat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która – łącząc się online – omówiła dostępne formy wsparcia oraz kryteria kwalifikowalności projektów biogazowych. Następnie Marcin Rybicki z Santander Bank Polska zaprezentował ofertę zielonego finansowania, skierowaną do rolników i inwestorów zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii.

Nie zabrakło także spojrzenia społecznego i środowiskowego. Dr inż. Elżbieta Dusza-Zwolińska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego omówiła działania z zakresu CSR i sposoby minimalizacji konfliktów lokalnych wokół budowy biogazowni. Z kolei Mateusz Filipiak z RDOŚ w Szczecinie wyjaśnił procedury związane z lokalizacją instalacji i oceną oddziaływania na środowisko.

Zwieńczeniem wydarzenia była debata ekspercka z udziałem wszystkich prelegentów oraz specjalnego gościa – Jana Maca, rolnika i właściciela dużej biogazowni w województwie zachodniopomorskim. Wspólna dyskusja pozwoliła na wymianę doświadczeń, identyfikację wyzwań i możliwości rozwoju sektora biogazowego w naszym regionie.

image_pdfimage_print
Scroll to Top