Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) dotarła do Polski

W dniu 22 listopada 2024 oficjalnie stwierdzono w Polsce pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka u bydła w powiecie wołowskim w województwie dolnośląskim. Od tamtej pory stopniowo wykrywane są kolejne przypadki tej choroby na terytorium Polski. Niestety także w województwie zachodniopomorskim odnotowano dwa przypadki: 5 grudnia w powiecie pyrzyckim, 21 grudnia w powiecie kołobrzeskim. W sumie do dnia 06.01.2025 roku w Polsce wykryto siedem ognisk BT, wszystkie u bydła.

Zgodnie z prawodawstwem UE choroba niebieskiego języka zalicza się do kategorii chorób C+D+E. Wynika to z kategoryzacji chorób opisanej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882, które obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r. Oznacza to, iż w przypadku wykrycia choroby w gospodarstwie nie wprowadza się uśmiercania zwierząt zakażonych, ani innych przebywających w gospodarstwie. Jedynie zwierzęta, u których choroba ma ciężki przebieg i nie ma reakcji na leczenie objawowe, zostają uśmiercone w celu ulżenia w ich cierpieniu. Do zakażenia wirusem dochodzi na skutek ukąszenia zwierzęcia przez zakażone owady z rodzaju Culicoides (kuczmany). Gatunkami wrażliwymi na chorobę są przeżuwacze udomowione i dzikie (bydło, owce, kozy, sarny, jelenie, łosie, żubry, wielbłądy, alpaki). Choroba nie zagraża zdrowiu ludzi, nie jest przenoszona przez mleko, mięso ani inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postępowania organów Inspekcji Weterynaryjnej, zasad przemieszczeń zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, w związku z wystąpieniem na terytorium Polski zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (BTV):

https://www.wetgiw.gov.pl/download/Wytyczne-BTV,5271.pdf

Mapa ognisk BT w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV; stan na 06.01.2025:

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby, obejmuje w województwie zachodniopomorskim: powiat białogardzki, powiat choszczeński, powiat drawski, powiat goleniowski, powiat gryficki, powiat gryfiński, powiat kamieński, powiat kołobrzeski, miasto Koszalin, powiat łobeski, powiat myśliborski, powiat policki, powiat pyrzycki, powiat stargardzki, powiat szczecinecki, miasto Szczecin, powiat świdwiński, miasto Świnoujście, powiat wałecki, w powiecie koszalińskim: gmina Będzino, gmina Biesiekierz, gmina Bobolice, gmina Manowo, gmina Mielno, gmina Świeszyno.

Link do Rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240001906/O/D20241906.pdf

Autor wpisu: Martyna Kołodziejczak, ZODR w Barzkowicach

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content