Gospodarka Odpadami

Obszary wiejskie produkują wiele rodzajów odpadów, w tym komunalnych oraz  związanych z działalnością rolniczą. Posiadacz odpadów to, wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będąca w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na terenie nieruchomości.

Podstawowym aktem prawnym regulującym obszar postępowania z odpadami jest Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. (tekst jednolity D.U. z 2020r. poz 797 z późn. zm.). Jednym z aktów wykonawczych do tej ustawy określającym Katalog odpadów wraz z listą odpadów niebezpiecznych a także sposób klasyfikowania odpadów jest Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r. poz. 10).

Odpady komunalne zbieramy selektywnie zgodnie z Jednolitym System Segregacji Odpadów, z podziałem na frakcje oraz z wykorzystaniem Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK, które każda gmina powinna zapewnić mieszkańcom. Punkt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla odpadów pochodzących z gospodarstw domowych.

Na obszarach wiejskich powstaje wiele odpadów typowych dla gospodarstwa rolnego. Są to głównie zróżnicowane odpady związane z działalnością rolniczą i odpady komunalne.

Jak mówi ustawa o odpadach, odpady komunalne nie obejmują odpadów z produkcji, rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Art. 6r ust 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jednoznacznie stanowi, iż z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:

1) odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,

2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

3) obsługi administracyjnej systemu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że gmina nie może z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów z działalności rolniczej.

Odpady z działalności rolniczej nie są odpadami komunalnymi!

Odpady z działalności rolniczej takie jak:
· środki ochrony roślin i opakowania po nich, przeterminowane środki ochrony roślin,
· worki po nawozach,
· sznurki,
· folie,
· agrowłóknina,
· skrzynki,
· opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych,
· przepracowane oleje silnikowe (oleje odpadowe),
· baterie i akumulatory,
· wyroby azbestowe,
· chemikalia używane w gospodarstwie,
· padłe zwierzęta i odpady weterynaryjne,
· resztki roślin z upraw,
· i inne odpady pochodzące z działalności rolniczej,

powinny zostać przekazane w ramach indywidualnych umów z podmiotami, które zajmują się ich zagospodarowaniem i posiadają stosowne zezwolenia. Każda gmina powinna posiadać informacje o takich firmach.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/

  1. https://www.cdr.gov.pl/images/Brwinow/aktualnosci/2022/Postepowanie_z_odpadami_w_gospodarstwach_rolnych.pdf
  2. Grabczyńska M., „Odpady w gospodarstwie rolnym”, broszura informacyjna wydana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, 2018

Izabela Grzana

Scroll to Top
Skip to content