Ochrona różnorodności

biologicznej w warunkach

produkcji rolnej

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu,
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”
poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej” mająca na celu odtwarzanie, ochronę i wzbogacanie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: przeszkolenie 330 ostatecznych odbiorców szkoleń w województwie zachodniopomorskim.

Operacja przewiduje organizację i przeprowadzenie 16 bezpłatnych szkoleń dla 330 ostatecznych odbiorców. Uczestnikami szkoleń mogą być: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szkolenia realizowane na terenie powiatów województwa zachodniopomorskiego. Realizacja szkoleń rozpocznie się we wrześniu 2022 roku i potrwa do lutego 2023 roku.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom materiały i przybory szkoleniowe, wyżywienie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Program szkolenia

PODSUMOWANIE SZKOLEŃ DLA ROLNIKÓW Z BIORÓŻNORODNOŚCI

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach od września 2022 roku do lutego 2023 roku  przystąpił do realizacji projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”. W ramach poddziałania „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju  Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc finansowana jest ze środków EFFROW.

Realizowany projekt miał na celu odtwarzanie, ochronę i wzbogacenie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem, obejmujące następujące cele szczegółowe: odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie różnorodności biologicznej, w tym na obszarach Natura 2000 i obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, oraz rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej, a także stanu europejskich krajobrazów.

Szkolenie dedykowane było dla rolników, domowników rolników, małżonków rolników, osób zatrudnionych w rolnictwie, właścicieli lasów, wnioskodawców lub beneficjentów operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Przeszkolono 330 osób.

Podczas szkolenia poruszono następujące tematy:

– Obowiązek ochrony różnorodności biologicznej w przepisach UE i przepisach krajowych

– Ochrona bioróżnorodności a ochrona środowiska

– Zasady i metody ochrony roślin

– Zasady integrowanej ochrony roślin

– Systemy produkcji uwzględniające zasady bioróżnorodności i zapewniające jakość surowców rolniczych

– Realizacja wyznaczonych dla sektora rolnego celów i zadań w „Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań na lata 2015-2020”

– Działania wdrażane w ramach PROW 2014-2020 przyczyniających się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników, jak i środowiska oraz a korzyści stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej.

W trakcie wydarzenia rolnicy mieli okazję dzielić się własnymi doświadczeniami i wątpliwościami, co sprzyjało wymianie praktycznych informacji.

Szkolenie z „Ochrony różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej” zyskało pozytywne opinie uczestników, podkreślając jego praktyczny charakter i istotność tematu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do dalszego rozwoju zrównoważonych praktyk rolniczych wśród lokalnych producentów.

Joanna Skoczylas-Gromek

Scroll to Top
Skip to content