Biznes coraz częściej uwzględnia kwestie związane z wodą w planowaniu działań ESG, co stanowi jeden z bardziej obiecujących trendów mijającego roku. Dlatego warto wspomnieć o wydarzeniu, które jest jednym z przykładów zaangażowania w tę tematykę. Firma AXA XL zorganizowała, w ramach swojej globalnej kampanii Valuing Nature, konferencję poświęconą ochronie wód, a szczególnie rzece Odrze. Wydarzenie odbyło się w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gromadząc kilkuset pracowników firmy oraz zaproszonych gości – inspirujących przedstawicieli polskiego życia publicznego, aktywnie działających na rzecz ochrony wody.
Rzeka Odra – DNA Wrocławian
Wrocław leży u zbiegu pięciu rzek, z Odrą na czele i jest to ważny element DNA miasta. To spotkanie rzek, od wieków, umożliwia podróżowanie, transport towarów, komunikację… Przyczyniły się do tego, że Wrocław słynie ze swojej otwartości, jest nazywany miejscem spotkań i ośrodkiem nowych idei – mówi Jarek Toboła, Head of Shared Service AXA XL Wrocław. Podobnie jak Wrocław, w AXA XL jesteśmy różnorodni i wysoko cenimy integrację społeczną. Nasz zespół to blisko 750 osób o licznych talentach i w różnym wieku, wykonujących wiele różnych zadań. Pochodzimy z 33 krajów i mówimy w 24 językach – dodaje.
Na konferencji rozmawiano o tym, jak przywrócić Odrę miastu i jej mieszkańcom oraz w jaki sposób biznes, organizacje ngo, a przede wszystkim każdy z nas – może włączyć się w działania na rzecz ochrony przyrody.
Ludzie, którzy nas inspirują
Zespół firmy zaprosił do podzielenia się swoją wiedzą osoby, które na co dzień angażują się w sprawy wody i rzek oraz inspirują innych do autentycznych działań na rzecz ich ochrony. Wśród gości znaleźli się min.: Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik (znany między innymi z największych akcji sprzątania rzek w Polsce: Akcja Czysta Wisła i Akcja Czysta Odra oraz laureat prestiżowej nagrody Zielony Tytan Rzeczpospolitej za działalność ekologiczną w 2024 r.), Kinga Waszkiewicz z Fundacji OnWater, a także dziennikarka klimatyczna Anita Dmitruczuk.
Odbyła się też specjalna prezentacja filmu Do ostatniej kropli znakomitej reżyserki Ewy Ewart, której towarzyszył współautor filmu i ekspert do spraw wody Piotr Nieznalski. Film ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody w imię postępu. To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się je ratować oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny.
Poprzez ukazanie walki o czyste i zdrowe rzeki dokument inspiruje i podkreśla, że my też możemy przyczynić się do rozwiązania tego kryzysu. Ewa Ewart i Piotr Nieznalski są również autorami programu edukacyjnego dla szkół Code for Blue, którego celem jest edukacja dzieci – już wkrótce decydujących o tym, jak ważna jest ochrona wody dla bezpieczeństwa naszej planety.
Partnerem przedsięwzięcia były THINKTANK oraz Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie.
Zdaniem założycieli wrocławskiej Fundacji OnWater Odra jest niczym krwiobieg Wrocławia – dzięki niej miasto żyje i rozkwita. Wokół rzeki gromadzą się różne inicjatywy, sprzyja spotkaniom. Jest swoistą arterią, która zasila miasto i naturę. Fundacja powołała do życia m.in. Odra Centrum – miejsce spotkań na wodzie. To jedyny tego typu ośrodek edukacyjno-kulturalny w Europie, a przy okazji jedna z ładniejszych kawiarni w mieście, z widokiem na Odrę.
Zarządzanie ryzykiem i zrównoważony rozwój idą w parze
Specjalnym gościem wydarzenia była Suzzan Scatlife, dyrektor ds. globalnego zrównoważonego rozwoju w AXA XL.
W naszej działalności, polegającej na wspieraniu przedsiębiorstw w radzeniu sobie z zagrożeniami i planowaniu przyszłości, dostrzegamy, jak poprawa zrównoważonego rozwoju może zmniejszyć ryzyko i wspierać odporność biznesu. Ponieważ firmy ze wszystkich branż stawiają czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, zawirowaniami makroekonomicznymi, aktywizmem akcjonariuszy i zwiększoną konkurencją, wymieniając zaledwie kilka z nich, jasne jest, że włączenie zrównoważonego rozwoju do praktyk biznesowych ma znaczenie. Nie tylko etyczne.
Woda to jeden z głównych czynników, poprzez które odczuwamy skutki zmiany klimatu. Często jednak kwestie związane z wodą nie są odpowiednio uwzględniane w zarządzaniu ryzykiem klimatycznym – mówiła ekspertka. Ludzie pytają, jak przekonać przedsiębiorstwa do ESG. Mam nadzieję, że za 10 lat takie rozmowy nie będą już konieczne. W końcu dziś nie pytamy, jakie jest uzasadnienie biznesowe dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Po prostu to robimy, ponieważ wiemy, że jest to niezbędne dla naszej działalności. Tak samo powinniśmy podchodzić do ESG – dodaje Scatlife.
AXA XL wyznaczyła 23 cele w ramach trzyletniej strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą Roots of resilience. Dodatkowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej.
Współpraca i sprawczość, która jest w każdym z nas
Dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Ośrodka THINKTANK, który był patronem wydarzenia, podkreślała: „Żyjemy w epoce współdziałania. Jeśli się tego nie nauczymy, będzie nam coraz trudniej rozwiązywać problemy w Polsce, Europie i na świecie. Trzeba współpracować, szukać rozwiązań między biznesem, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami miasta, aby zachować to, co piękne i ważne. Nie jesteśmy przecież po dwóch stronach barykady, a planeta jest wspólna”.
Efektem spotkania i całodniowego networkingu był plan konkretnej współpracy na rzecz wsparcia wrocławskich organizacji społecznych, w tym tych związanych z lokalnymi rzekami. A przed wszystkim, dzięki spotkaniu pełnym inspiracji, dyskusji i rozmów – uczestnicy zyskali przekonanie, że każdy może włączyć się w działanie na rzecz ochrony klimatu od zaraz. I że warto zaangażować się w ochronę i odbudowę przyrody w najbliższej okolicy oraz zadbać o bioróżnorodność, która nas otacza.
Źródło: https://wodnesprawy.pl/ochrona-wody-jest-coraz-wazniejszym-tematem-dla-wol/