Konferencja „Zasoby wodne i ich racjonalne wykorzystanie w rolnictwie”

W dniu 12.12.2024 r. w ZODR w Barzkowicach miało miejsce wydarzenie, które zgromadziło osoby i instytucje zainteresowane gospodarką wodną, sposobami przeciwdziałania skutkom suszy, jak również adaptacją rolnictwa do zmieniającego się klimatu. Wśród uczestników konferencji „Zasoby wodne i ich racjonalne wykorzystanie w rolnictwie” obecni byli przedstawiciele ZUT w Szczecinie, ITP PIB w Falentach, RDLP, PGW WP, ARiMR, KOWR, ZIR, JST, SZOWES, RZSW, TPRIiG, Polskiego Związku Wędkarskiego, Wolińskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Rolników „Agronatura” oraz doradcy i przedstawiciele Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie zachodniopomorskim.

Konferencję otworzyła Małgorzata Piotrowska I Zastępca Dyrektora ZODR w Barzkowicach. Następnie na temat „Czy naturalne, śródpolne zbiorniki wodne są nam jeszcze potrzebne?” wypowiadał się Adam Brysiewicz z Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego Państwowy Instytut Badawczy w Falentach Oddział w Szczecinie. Drugim prelegentem był Grzegorz Jarnuszewski z Zachodniopomorskego Uniwersytetu Technologicznego  w Szczecinie, który przedstawił aktualny stan „Spółek wodnych w województwie zachodniopomorskim”. Ten blok zakończył się „Informacjami na temat realizowanych inwestycji  w ramach dofinansowania przez ARiMR”, które przedstawił Emil Chyjek z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie.

Kolejny panel konferencji rozpoczął się od prelekcji nt. „Działania RDLP na rzecz ochrony ekosystemów mokradłowych, którą przedstawił Aleksander Smoliga z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Kolejnym prelegentem był Jan Chruściński z Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Odział Terenowy w Szczecinie „Współpraca Spółek wodnych z KOWR w zakresie wymiany danych o nowonabywcach gruntów z zasobu KOWR”. Podsumowaniem tego panelu było wystąpienie Piotra Jaśkiewicza z Fundacji „Nauka dla Środowiska”,  Sieci Zachodniopomorskich Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej nt. „Współpracy w obszarze ekonomii społecznej”.

Ostatnią część konferencji rozpoczął Artur Furdyna z Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowenicy prelekcją „Zatrzymać deszcz, by wody było wystarczająco”. O „Funkcjonowaniu spółek wodnych w kontekście współpracy z LPW. Finansowaniu Spółek Wodnych w ramach działań LPW” opowiedzieli Tomasz Nowacki i Sebastian Bogucki z Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Szczecinku. Konferencję zakończył wykład „Urządzenia nawadniająco-odwadniające. Przepisy prawne”, który przedstawił Krzysztof Żuprański z Nadzoru Wodnego w Szczecinku, Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, a poszczególne prelekcje generowały rzeczowe dyskusje. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i dyskusję oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane w ramach Lokalnych Partnerstw Wodnych.

Już 30 grudnia rozpoczyna się nabór na działanie B3.3.1 Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w obszarze A. Zakończenie naboru planowane jest na 27 stycznia 2025 r.

Celem działania B3.3.1 jest wsparcie inwestycji na obszarach wiejskich w zakresie poprawy gospodarowania wodą oraz efektywności wykorzystania jej zasobów. Pomoc w ramach przedmiotowego zakresu ma na celu wsparcie niewielkich inwestycji wodnych w zakresie zwiększenia retencji wodnej. Planowane zadania będą obejmowały inwestycje na małych ciekach wodnych zlokalizowanych wśród gruntów rolnych lub leśnych służące poprawie bilansu wody oraz zwiększeniu jej dostępności dla rolnictwa i leśnictwa. Jednocześnie planowane jest wsparcie inwestycji związanych z odtworzeniem byłych lub budową małych zbiorników wodnych.

Beneficjentem działania B3.3.1 w obszarze A są Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Wsparcie ma dotyczyć aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich przez ośrodki doradztwa rolniczego w formie Lokalnych Partnerstw Wodnych (LPW) na rzecz działań w poprawę gospodarki wodnej. Wsparcie obejmie m.in. organizację szkoleń i  warsztatów, wyjazdów studyjnych, wypracowywanie planów działań dotyczących niezbędnych przedsięwzięć z zakresu poprawy gospodarki wodnej, w szczególności na terenach rolnych lub leśnych, promocję oraz współpracę z uczelniami i  szkołami rolniczymi.

Nabór dla jednostek samorządu terytorialnego rozpocznie się 17 stycznia i potrwa do 3 lutego 2025 r. Obszar B to przedsięwzięcia związane z budową, przebudową, odbudową, rozbudową urządzeń melioracji wodnych oraz niewielkich urządzeń wodnych (w szczególności ograniczających odpływ wody, z uwzględnieniem jej retencjonowania); w celu rozwoju ogólnopolskiego systemu retencji wodnej na obszarach wiejskich, realizowane na terenach rolniczych. Możliwa będzie również realizacja przedsięwzięć na wiejskich terenach zurbanizowanych pod warunkiem, że przedsięwzięcia oprócz gromadzenia wody, będą również wywierały pozytywny wpływ na grunty rolne lub leśne. Jednostką wspierającą w tym obszarze są samorządy województw.

Kryteria premiujące – obszar B

1. Rozwiązania oparte na przyrodzie – weryfikowane jest czy przedsięwzięcie obejmuje rozwiązania oparte na przyrodzie, tj. projekty, które opierają się na naturalnych procesach ekosystemowych (np. budowa drewnianych umocnień brzegów z kłód, umocnienie brzegów przez nasadzenie drzew) – 0/5/30 pkt

2.Przedsięwzięcie jest realizowane w powiatach o dużym znaczeniu rolnictwa – weryfikowane jest czy przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatu, gdzie udział powierzchni użytków rolnych w powierzchni ogółem powiatu wynosi powyżej 50%

3.Udział beneficjenta w lokalnym planowaniu gospodarki wodnej – weryfikowane jest  czy beneficjent jest członkiem LPW – 0/5 pkt

4.Udział społeczeństwa w określaniu potrzeb w zakresie gospodarowania wodą – weryfikowane jest czy przedsięwzięcie zostało ujęte w Planie wieloletnim LPW jako inwestycja na terenie działania danego LPW – 0/5 pkt

Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nabory-wnioskow

Autor tekstu: Izabela Świgoń, koordynator LPW, ZODR w Barzkowicach

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content