Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (nr 177 w wykazie prac legislacyjnych MRiRW na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji), zgłoszonym 10 kwietnia br. do publicznych konsultacji informujemy, że dzierżawy ziemi rolnej z KOWR będą prowadzone według nowych przepisów.
MRiRW przygotowało nowelizację rozporządzenia, które ma na celu usprawnienie procedur oraz zwiększenie przejrzystości przeprowadzania przetargów dotyczących dzierżaw ziemi rolnej pochodzącej z ZWRSP. Nowe regulacje wprowadzają m.in. zmiany w zasadach przetargów, ustalania wadium, a także sposobu publikacji ogłoszeń.
Konsultowane obecnie regulacje dotyczące dzierżawy ziemi z ZWRSP wprowadzają jasne zasady dotyczące wadium. W rozporządzeniu określono jego minimalną i maksymalną wysokość, formy wnoszenia oraz zwrotu. Zmieniono także sposób ustalania wysokości wadium, które w przypadku dzierżaw opierać się będzie na wysokości czynszu dzierżawnego, a nie kosztach przygotowania przetargu. Nowe przepisy mają zapobiec przypadkom, w których uczestnicy licytują bez zamiaru zawarcia umowy.
„Organizator przetargu ustala wysokość wadium, które nie może być niższe niż równowartość pieniężna 10 dt. pszenicy, oraz wyższe niż równowartość pieniężna połowy wywoławczej wysokości czynszu. Równowartość pieniężną odpowiedniej ilości pszenicy, w zaokrągleniu do pełnych złotych, ustala się na podstawie ostatniej średniej krajowej ceny skupu pszenicy ogłoszonej przed dniem ogłoszenia o przetargu.”
Zmieniono również zasady publikowania ogłoszeń o przetargach. Wykaz nieruchomości rolnych pojawi się na stronie internetowej BIP KOWR, w urzędach gmin, izbach rolniczych, a także OT KOWR. Dzięki temu osoby zainteresowane dzierżawą uzyskają łatwiejszy dostęp do ofert.
Nowelizacja doprecyzowuje także warunki składania ofert, protokołowania przebiegu przetargów oraz zasady ustalania terminów kwalifikacji i licytacji. Organizatorzy przetargów zyskają większą swobodę w ustalaniu terminów. Zmiany te mają poprawić skuteczność przetargów na dzierżawy KOWR, ale i zwiększyć zaufanie rolników do systemu gospodarowania państwowymi nieruchomościami rolnymi.


Barbara Grobelska
Specjalista
ZODR Oddział w Koszalinie
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl, MRiRW, https://www.gov.pl/web/kowr/gospodarowanie-zasobem