Polski Kongres Klimatyczny – 25 i 26 marca 2025 r.

Grafika: Polski Kongres Klimatyczny

W dniach 25 i 26 marca 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik odbył się największy w Polsce kongres biznesowy Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit . Wydarzenie zgromadziło wszystkie grupy interesariuszy rynku inwestycyjnego dotyczącego realizacji przedsięwzięć mających wpływ na osiągnięcie celów klimatycznych. W trzydziestu trzech panelach dyskusyjnych wzięło udział niemal 150 ekspertów z Polski i zagranicy. 

Polski Kongres Klimatyczny 2025 jest dedykowany przede wszystkim praktykom: samorządom oraz firmom realizującym inwestycje publiczne. Jest też spotkaniem ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

Celem organizacji Polskiego Kongresu Klimatycznego jest utworzenie platformy wymiany doświadczeń integrującej interes publiczny z biznesem, w przestrzeni merytorycznej wskazanej przez środowisko naukowe. Wymiana opinii ma na celu popularyzowanie innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację jakości realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju miast, gmin i większych jednostek terytorialnych w rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych mających wpływ na klimat. Istotnym aspektem jest również popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych oraz upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji ekologicznych projektów związanych z klimatem.

​Wydarzenie skierowano do: sektora publicznego, jednostek samorządowych, przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, spółek skarbu państwa, przedstawicieli firm oferujących rozwiązania technologiczne, inżynieryjne, produktowe, komponenty, ekspertów, pracowników naukowych i innowatorów, inwestorów, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. ​

Kongres trwał dwa dni i składał się z serii debat. Wydarzenie rozpoczął panel inauguracyjny w postaci sesji plenarnej, będący wprowadzeniem do wydarzenia, kierowany do wszystkich uczestników. Po zakończeniu części wspólnej rozpoczęły się panele tematyczne i branżowe dostosowane do zainteresowań grup docelowych. Panele dyskusyjne odbywały się równocześnie w pięciu salach, na pięciu scenach, w pięciu ścieżkach tematycznych: finanse, biznes, samorząd, energia, nauka.

Patronat honorowy nad kongresem objęły Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wydarzenie odbyło się również pod patronatem trwającej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Senator RP Adam Szejnfeld (Fot. polskikongresklimatyczny.pl)

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Kongresu Klimatycznego, Pan Senator Adam Szejnfeld, przemowy inauguracyjne wygłosili: Pani Minister Marzena Czarnecka, Ministra Przemysłu oraz Pan Michał Baranowski, Sekretarz Stanu, Wiceminister Rozwoju i Technologii. W wydarzeniu uczestniczyli liczni goście honorowi – ministrowie, ambasadorowie, prezydenci miast, oraz prezesi kluczowych instytucji i firm, co podkreśliło jego wagę jako forum dla strategicznych rozmów o przyszłości europejskiej gospodarki w kontekście klimatycznym.

​​Podczas konferencji odbyło się ponad trzydzieści paneli dyskusyjnych w pięciu ścieżkach tematycznych: 

  • Forum Zrównoważonych Inwestycji Publicznych – jak rządy mogą wspierać samorządy w realizacji ambitnych celów klimatycznych?
  • Forum Dekarbonizacji Przemysłu -jaka powinna być rola dużych przedsiębiorstw w zielonej transformacji i dekarbonizacji gospodarki?
  • Forum Zielonych Finansów i ESG – jak regulacje prawne i system zamówień publicznych mogą wspierać zielone inwestycje?
  • Forum Nowej Energetyki – jakie mechanizmy finansowe są kluczowe dla transformacji energetycznej i jak przyspieszyć rozwój gospodarki wodorowej oraz technologii magazynowania energii?
  • Forum Nauki i Technologii – jak skutecznie współpracować na styku sektora publicznego i prywatnego oraz jakie innowacyjne rozwiązania mogą przyspieszyć neutralność klimatyczną?

W ramach paneli dyskusyjnych eksperci przedstawili przykłady działalności instytucji, podmiotów gospodarczych i samorządów, które mają do odegrania kluczową rolę we wdrażaniu europejskiej polityki łagodzenia skutków zmiany klimatu.​ Podejmowali również kluczowe tematy związane z zieloną transformacją. W centrum uwagi znalazły się pytania o skuteczną współpracę sektora publicznego i prywatnego, rolę rządów w wspieraniu samorządów oraz bariery regulacyjne i finansowe dla zielonych inwestycji. Dyskutowano również o bezpieczeństwie energetycznym i cyberbezpieczeństwie w kontekście transformacji przemysłu i energetyki.

Tematy przedstawione przez panelistów skierowane były do poszczególnych grup interesariuszy. Jedne z ciekawszych tematów to m.in. „Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, sposobem na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Najlepsze praktyki”, ” Jak nowe technologie mogą przyspieszyć i ułatwić sprawiedliwą transformację i dekarbonizację gospodarki?”, „Zarządzanie wodą na obszarach zabytkowych – wyzwania i perspektywy”, „Budowanie odporności miast na zmiany klimatu – narzędzia prawne i funduszowe”.

​Na zakończenie Polskiego Kongresu Klimatycznego odbyła się debata: „Biznes kontra ekonomiści na rzecz przyspieszenia procesów zielonej transformacji”. w panelu udział wzięli: Adam Szejnfeld, Senator RP, Przewodniczący Rady Programowej: Monika Dużyńska, Partnerka Lokalna White&Case, MODERATOR; Julia Patorska, Partner | Sustainability & Climate CE Portfolio Lead Deloitte; dr Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan: Dalida
Gepfert
, Wiceprezeska ENEA. Zagadnienia poruszone podczas dyskusji oscylowały wokół takich zagadnień jak lekcje z transformacji ustrojowej dla biznesu,  mocnych i słabych stron Polski i Regionu w Zielonej Transformacji, pięciu kluczowych strategii dla biznesu w Zielonej Transformacji (finansowanie i inwestycje, innowacje i technologia, współpraca publiczno-prywatna, zarządzanie zmianą i ryzykiem, kapitał ludzki i edukacja), roli biznesu w kształtowaniu polityki ekologicznej oraz czy Zielona Transformacja jest szansą czy kosztem dla polskiego biznesu?

Podczas kongresu wielokrotnie podkreślano, że kluczowym czynnikiem sukcesu transformacji jest ścisła współpraca między administracją publiczną, biznesem i sektorem naukowym. Wspólne działania w zakresie finansowania zielonych inwestycji, tworzenia stabilnych ram regulacyjnych i wdrażania nowych technologii mogą nie tylko przyspieszyć redukcję emisji, ale także zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku.

Polski Kongres Klimatyczny 2025 pokazał, że Polska i Europa Środkowo-Północna mają ogromny potencjał, by stać się liderami zielonej transformacji. Stabilne regulacje, innowacyjne podejście do finansowania i otwartość na nowe technologie to fundamenty, które mogą napędzać rozwój zrównoważonej gospodarki w najbliższych latach. Kluczowe teraz jest przełożenie tych ambitnych dyskusji na konkretne działania – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

www.polskikongresklimatyczny.pl

image_pdfimage_print
Scroll to Top