SOŁECKIE POTYCZKI

Gdzie w Europie mężczyźni noszą spódnice? Czy pietruszka to to samo co pasternak? Jakie ciastka lubią hydraulicy? Od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej? Na takie m.in. pytania odpowiadali, w jednej z pięciu konkursowych kategorii, uczestnicy SOŁECKICH POTYCZEK. Po zaciekłych zmaganiach – triumfatorem została drużyna z sołectwa Klępino.

12 maja, w trakcie Wiosennej Wystawy Ogrodniczo-Pszczelarskiej BARZKOWICKA WIOSNA mieszkańcy obszarów wiejskich naszego regionu mieli możliwość udziału w konkursie SOŁECKIE POTYCZKI. Celem jego organizacji była przede wszystkim integracja środowiska, inspirowanie mieszkańców do pracy zespołowej, pobudzanie ich aktywności, jak również zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, promocja regionu Pomorza Zachodniego oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. No i – co chyba najważniejsze – była to okazja do świetnej zabawy na łonie natury, w doborowym towarzystwie. I wierzcie, śmiechu było co niemiara.

W szranki konkursowe stanęło sześć 4-osobowych drużyn reprezentujących sołectwa: Barzkowice, Klępino, Krąpiel, Rogowo, Stuchowo i Święte. Musieli sprostać nie lada wyzwaniom. Po pierwsze: przygotować plakat promujący sołectwo, i opowiedzieć o nim, po drugie: przygotować potrawę na miodzie. W kolejnych dwóch zadaniach uczestnicy wykazywali się z kolei szybkością i sprawnością. Niespodziewanie dobrze wyszły zmagania w dojeniu krówki na czas, co jednak nie dziwi, wszak walczyli przedstawiciele wsi, którym takie zajęcia są nieobce. Trudniejszy okazał się rzut Pipą. Gęś, jak to gęś, rzadko kiedy leciała w stronę pożądaną przez rzucającego. Trasy przelotu nie satysfakcjonowały, zwłaszcza kiedy gęś, zamiast lecieć na wprost, zmieniała trajektorię i pikowała w stronę rozbawionej publiczności. Natomiast w piątym i ostatnim zadaniu konkursowym zespoły odpowiadały na 10 pytań z 5 kategorii: świat, Polska, wieś i rolnictwo, kultura oraz humor.

Komisji konkursowej przewodził główny księgowy ZODR – Konrad Wożniak, który okazał się strzałem w dziesiątkę, bo kto jak nie księgowy – jest w stanie szybko i bez błędów podliczyć punkty. Pomagały mu, nie bacząc na ilość kalorii spożytych przy degustacji smakołyków na miodzie, panie Barbara Wójcik (reprezentująca Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki) oraz Aleksandra Jurczyk (przedstawicielka ARiMR OR w Szczecinie). Ostatecznie wyłoniono laureatów 3 miejsc i przyznano wyróżnienie. I tak triumfatorem zmagań zostali przedstawiciele sołectwa Klępino, drugie miejsce przypadło drużynie ze Stuchowa, trzecie – mieszkańcom Świętego. Ci ostatni, szczególnie radośnie powitali nagrody, którymi okazały się grabie i sekatory, oczywiście niebylejakie? Wyróżnienie – prezenty ufundowane przez ARiMR OR w Szczecinie powędrowało do sołectwa Rogowo.

Wystawę współorganizowało i współfinansowało Województwo Zachodniopomorskie, ze środków którego zakupiono smakowite upominki dla wszystkich uczestników – produkty z Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego. Nagrody i upominki współfinansowane były także ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Fundatorem upominków był także KOWR OT w Szczecinie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony dzień, a fundatorom nagród i upominków za hojność. Liczymy na równie dobrą zabawę podczas kolejnej edycji konkursu.

Sylwia Lenard

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content