V Krajowe Dni Pola w Boguchwale

14-16 czerwca 2024 roku w Boguchwale odbyły się V Krajowe Dni Pola, których organizatorem był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uroczystości wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Podsekretarz Stanu Adam Nowak, a także reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

Spotkanie, odbywające się pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo”, miało na celu promocję innowacji w produkcji roślinnej poprzez prezentację osiągnięć polskiej hodowli roślin oraz ofert firm wspierających rolnictwo. W bogatym programie znalazły się prezentacje ekspertów, panele dyskusyjne, warsztaty, konkursy oraz wystawy najnowocześniejszych rozwiązań rolniczych związanych z: agrotechniką, ochroną roślin, hodowlą zwierząt oraz zrównoważoną produkcją żywności.

Ponad 2000 poletek doświadczalnych, różnorodne gatunki i odmiany, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje, innowacyjny sprzęt rolniczy – to tylko wybrane atrakcje, jakie czekały na odwiedzających Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale podczas V Krajowych Dni Pola.

Wydarzenie podzielono na szereg stref, wśród których znalazły się: Strefa Nauki i Doradztwa, Innowacji, Rozwoju Obszarów Wiejskich, XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Wystawy Maszyn, Pracownia Demonstracyjna OZE, Ogrodnictwa, Pszczelarstwa, Pole Doświadczalne oraz Sektor Podkarpackich Targów.

Piątek, obchodzony pod hasłem „Dzień Młodego Rolnika”, zgromadził specjalistów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego i jednostek naukowych, w tym z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, Instytutu Zootechniki-PIB, Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich-PIB w Poznaniu, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego-PIB w Warszawie, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego-PIB w Falentach, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w Warszawie. Do podkarpackiej Boguchwały zjechali się adepci rolnictwa z całego kraju, również reprezentanci naszego województwa.

W otwarciu V Krajowych Dni Pola wziął udział Podsekretarz Stanu Adam Nowak.

„Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, żeby w ramach Krajowych Dni Pola otworzyć dzisiejszy Dzień Młodego Rolnika. To dla Was, młodych ludzi, organizujemy ten dzień” – podkreślił wiceminister Nowak.

„Chcemy zwrócić uwagę na to, że szkoły rolnicze, zarówno nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i pozostałe, są kuźnią kadr dla polskiego rolnictwa. Kadr, które są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju oraz troski o nasze środowisko. Szkoły rolnicze zapewniają transfer wiedzy i wykorzystanie nowych technologii”– powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Podsekretarz Stanu Adam Nowak uczestniczył w debacie „Nowoczesne rolnictwo – oczami młodego rolnika”. Jako przewodniczący Komisji wręczył również nagrody laureatom I Krajowych Mistrzostw Szkół Rolniczych.

Podczas V KDP odbyły się również konferencje pt. „Systemy bezorkowe a uproszczenia – dlaczego nie możemy postawić znaku równości” oraz „Nowoczesne technologie w rolnictwie”. Trzeciego dnia nastąpiło wręczenie nagród w konkursie „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego 2023” oraz nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu „Doradca Roku”. Najlepszym Doradcą Roku 2023 została Małgorzata Razminas z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, drugie miejsce zajął Janusz Michałowicz z Wielkopolskiego ODR w Poznaniu, a trzecie miejsce przypadło Amelii Prorok z Dolnośląskiego ODR we Wrocławiu. Doradcą Roku 2023 w województwie zachodniopomorskim został Rafał Bińczyk z PZDR w Koszalinie, drugie miejsce zajęła Cecylia Wojnik z PZDR w Szczecinie, a trzecie Agata Kardasiewicz z PZDR w Stargardzie. Niedziela była również dniem ogłoszenia wyników XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz podsumowania konkursów „Najlepszy produkt  podkarpacki” i „Tradycyjne prace w gospodarstwie wiejskim”. Konkurs „Najciekawszy hotel dla owadów pożytecznych” został rozstrzygnięty w sobotę.

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach promował nasz ośrodek  w Strefie Nauki i Doradztwa w podstrefie „Zdrowa gleba”. Pracownicy PZDR w Kamieniu Pomorskim: Adrianna Tomczyk, Beata Łukaszewska-Nowicka i Albert Szukalski wraz z Izabelą Świgoń z ZODR w Barzkowicach przygotowali stoisko, gdzie przeprowadzona została degustacja produktów tradycyjnych i lokalnych z województwa zachodniopomorskiego. Wśród produktów znalazły się m.in. „Śledzik Kołobrzeski” z Laboratorium Pomysłów w Kołobrzegu, „Miód Drahimski” G. Fujarskiego, „Miód faceliowy” i „Miód rzepakowy” ZODR w Barzkowicach, „Konfitura szczecińska z zielonych pomidorów”, „Keczup z dyni”, „Musztarda z zielonych pomidorów” i „Musztarda jabłkowa” B.R. Jaszczowskich, „Paprykarz Szczeciński” DEGA S.A. oraz „Paprykarz Uniwersytecki”, „Paprykarz Uniwersalny” i „Karpioki” Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Głównym elementem stoiska ZODR była prezentacja gospodarstwa ekologicznego p. Alfreda Smolczyńskiego, które położone jest wśród lasów i bagien na terenach Natura 2000 BAGNA ROZWAROWSKIE. Specyfiką gospodarstwa jest uprawa trawy i trzciny na pokrycia dachowe oraz hodowla bydła. Ważnym elementem promocji zrównoważonego gospodarowania na terenach rozlewisk rozwarowskich była pamiątkowa księga, do której podczas V KDP w Boguchwale mieli okazję wpisać się m.in. minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceminister Adam Nowak, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz dyrekcja ZODR w Barzkowicach: Małgorzata Piotrowska i Dawid Adamski. W strefie „Zdrowa gleba” można było ponadto zasięgnąć porad eksperckich z zakresu: nawożenia, oceny zdrowia gleb, ochrony gleb przed erozją, uproszczeń w uprawie, rolnictwa precyzyjnego, bioróżnorodności i infrastruktury zielonej, projektów UE wdrażających dyrektywę glebową, rolnictwa ekologicznego, ochrony wód i gleb, wyszukiwanie i odczytywanie  różnych  typów map glebowo-rolniczych, zasobności gleb, wód gruntowych, GIS.

Krajowe Dni Pola to przede wszystkim miejsce do pokazania nowości technologicznych z zakresu rolnictwa precyzyjnego, dobrych praktyk rolniczych, prezentacji wyników doświadczeń polowych, nowych odmian roślin i technologii uprawy. To także doskonała okazja do pokazania przez hodowców dorobku hodowlanego z produkcji zwierzęcej. To wyjątkowe w skali kraju wydarzenie służące upowszechnianiu i propagowaniu innowacji w produkcji rolniczej poprzez prezentację dorobku polskiej hodowli roślin, ofert firm z sektora rolniczego oraz produktów lokalnych przetwórców i producentów żywności.

Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

Źródło: gov.pl; polskarola.pl;topagrar.pl; inhort.pl; nowiny24.pl; podrb.pl

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content