26 czerwca br. w godzinach od 1000 do 1400 w Barzkowicach odbyły XV Warsztaty Polowe w ramach V Krajowych Dni Pola Boguchwała 2024. Otwarcia warsztatów dokonał Dawid Adamski, Dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach wraz z I Zastępcą Małgorzatą Piotrowską.
W programie szkolenia znalazły się tematy związane z nawożeniem alternatywnym i rekultywacją gruntów. Na temat wykorzystania kompostu „STAR-KOMP” jako środka poprawiającego właściwości gleby wypowiadał się Łukasz Misztela przedstawiciel firmy Bio Star Spółka z o.o. ze Stargardu. Na stoisku firmy można również było obejrzeć film prezentujący sposób pozyskiwania kompostu, jak również otrzymać próbkę kompostu. O rolniczym zagospodarowaniu komunalnych osadów ściekowych jako czynnika plonotwórczego opowiedziała Katarzyna Pawłowska z Wód Miejskich w Stargardzie.
Przedstawiciele polskich Hodowli Roślin DANKO z Choryni Bartosz Pochylski i Hodowli Roślin ze Smolic Magdalena Bojarczuk opowiedzieli o flagowych produktach, jak również przedstawili nowości oraz zachęcili do odwiedzenia swoich stoisk. Na zakończenie wystąpił Thomas Zisopulos, przedstawiciel polskiej firmy INNVIGO produkującej środki ochrony roślin, który przedstawił pełną ochronę upraw przy wykorzystaniu własnych preparatów.
Podczas warsztatów, Adrian Smela z firmy SMELA – maszyny rolnicze, zaprezentował 3-metrowy agregat uprawowo- siewny Grupy UNIA przeznaczony do uprawy i siewu tradycyjnego oraz zestaw do siewu pasowego TYGRYS 3.0. Był to nowoczesny sprzęt do kompleksowej technologii uprawy bezorkowej.
Następnie uczestnicy warsztatów udali się na poletka demonstracyjne, gdzie podczas oglądania zaprezentowanych odmian zbóż i roślin strączkowych dowiedzieli się o szczegółowych informacjach na temat upraw poszczególnych odmian, tj. optymalnego terminu siewu, ochrony przed szkodnikami i chorobami, jak również potencjalnego plonowania. Na poletkach demonstracyjnych zasianych zostało ponad pięćdziesiąt odmian zbóż, w tym ozimych: jęczmienia, żyta, pszenicy i pszenżyta oraz jarych: pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, owsa, a także roślin strączkowych.
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała lustracji poletek. Uczestnicy zostali wyposażeni w firmowe czapeczki i kapelusze od firm uczestniczących w warsztatach oraz w wodę, niezbędną podczas upałów. Na zakończenie organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek i ciasto własnego wypieku.
Warsztaty polowe zorganizował Dział Technologii Produkcji Rolniczej: Stanisław Zarzycki i Izabela Świgoń.
Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach