Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zrealizował projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „ Propagowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez ZODR Barzkowice poprzez budowę instalacji fotowoltaicznej w Barzkowicach.”
Celem projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych Ośrodka poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 149 845,35 zł.
Projekt jest powiązany z innymi projektami zrealizowanymi do tej pory przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Do projektów komplementarnych należą:
- Termomodernizacja budynku szkoleniowego w Barzkowicach.
- Termomodernizacja Sali konferencyjnej Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
- Elektrownia wiatrowa o mocy 150 kW w Barzkowicach
Powyższe projekty wzajemnie się uzupełniają. Ich celem było ograniczenie zużycia energii przez ZODR w Barzkowicach.
Projekt odpowiada łącznie na 3 grupy potrzeb:
- ekologiczne (zastępowanie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi, a zatem zmniejszenie oddziaływania działalności ZODR na środowisko naturalne)
- edukacyjne (wynikające ze specyfiki pracy ZODR, szerzenie dobrych praktyk wśród mieszkańców terenów wiejskich/rolników, związanych z ochrona środowiska i ekologią)
- ekonomiczne (obniżenie kosztów prowadzenia działalności ZODR możliwy dzięki uwolnionym środkom pieniężnym).
Celem strategicznym realizacji projektu jest działalność Ośrodka zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju oraz dalszy rozwój działalności Ośrodka, zwłaszcza w kwestiach doradztwa dotyczącego wykorzystania OZE.
Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej odbyła się w IV kwartale 2018 r.
Podłączenie jej do sieci energetycznej ENEA Operator Sp. z o. o. nastąpiło 02 lutego 2019 r.
Parametry techniczne mikroinstalacji fotowoltaicznej Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
- Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej: 38,4 kWp
- Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne PV o mocy 300 Wp
- Powierzchnia generatora fotowoltaicznego: 210,36 m2
- Liczba modułów fotowoltaicznych: 128 szt.
- Liczba inwerterów: 4 szt.
Panele monokrystaliczne charakteryzują się wysokimi parametrami, najwyższą sprawnością oraz najmniejszym spadkiem mocy w czasie. Składają się z modułów fotowoltaicznych złożonych z pojedynczych kryształów krzemu. Moduły są połączone w odpowiednio dobrane łańcuchy tworząc razem generator słoneczny. Zamontowane 4 inwertery służą do przetwarzania wytworzonego przez moduły fotowoltaiczne napięcia stałego na napięcie przemienne i doprowadzenia go do zasilania sieci elektrycznej. Proces zasilania rozpoczyna się, gdy dostępne jest dostateczne promieniowanie, a na inwerterze panuje określone napięcie minimalne. Jeżeli podczas zapadającego zmroku nastąpi spadek napięcia poniżej wartości minimalnej, tryb zasilania kończy się, a inwerter wyłącza. Moduły zostały zamocowane za pomocą systemu montażowego gruntowego.
Farma fotowoltaiczna jest bezobsługowa i wymaga jedynie okresowej kontroli, bieżących przeglądów oraz konserwacji.
Posiada opcję zdalnego podglądu pracy 4 inwerterów wskazujących ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w poszczególnych opcjach:
- raport dzienny
- raport miesięczny
- raport roczny
- raport całkowity
Poniżej zdjęcia ze zdalnego podglądu pracy instalacji fotowoltaicznej.
Planowane wskaźniki rezultatów
- Produkcja energii elektrycznej 35 390 kWhe/rok
- Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych 28,74 tony równoważnika CO2
Produkcja łączna energii elektrycznej w okresie 02 luty 2019 r. – 02 luty 2020 r. wyniosła na poziomie 34 772 kWhe (98,3 procent planu).
Zużycie wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie 02 luty 2019 r. – 02 luty 2020 r przez ZODR w Barzkowicach wyniosło na poziomie 27 272 kWh.
Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej niewykorzystanej przez ZODR w Barzkowicach jest sprzedawany na podstawie zawartej umowy do ENEA S.A z siedzibą w Poznaniu.

|