Innowacje na polu. Praktyczne zastosowanie rozwiązań cyfrowych w rolnictwie precyzyjnym

W obliczu wyzwań, z jakimi boryka się współczesne rolnictwo, niezbędne staje się wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Zmiany klimatyczne oraz oczekiwania konsumentów, aby produkcja rolnicza stała się bardziej zrównoważona, skłaniają rolników do korzystania z nowoczesnych technologii, które mogą efektywnie wspierać ich działania.

Webinar pt. „Innowacje na polu.  Praktyczne zastosowanie rozwiązań cyfrowych w rolnictwie precyzyjnym” odbył się 20 czerwca 2024 r. na platformie Teams. Spotkanie, zorganizowane przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, poświęcone było omówieniu najnowszych trendów i technologii w rolnictwie precyzyjnym oraz Rolnictwie 4.0, które umożliwiają precyzyjne zarządzanie zasobami i optymalizację procesów produkcyjnych.

Webinarium jest częscią projektu: Digitalizacja szansą na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw na obszarach wiejskich. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach  projektu TRANSFORM TOGETHER FUND (TTF): Fundusz transformacji ekologicznej i cyfrowej dla podmiotów finansowania społecznego i mikroprzedsiębiorców realizowany przez  Microfinance Centre (MFC) and Cerise+SPTF. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach komponentu: Zatrudnienie i innowacje społeczne (EaSI) Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ESF+).

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Zmiany klimatu i ich wpływ na rolnictwo precyzyjne – prof. dr hab. Adam Ekielski z Katedry Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie
  • Najnowsze innowacje wspierające rolnictwo precyzyjne – prezentacja przedstawicieli firmy Syngenta Polska.
  • Rozwiązania z zakresu Rolnictwa 4.0 – omówienie przez przedstawicieli firmy Vantage Polska.

Na zakończenie spotkania odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. Eksperci starali się rzeczowo wyjaśniać nurtujące uczestników zagadnienia.

Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content