W ramach tegorocznej edycji Wystawy Ogrodniczej „Barzkowicka Wiosna”, 9 maja 2026 r. przeprowadzony został Konkurs kulinarny „Wiosna na talerzu – Smaki poranka”, którego organizatorem był Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
Skład komisji konkursowej:
– Pani Magdalena Łapecińska – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie – przewodnicząca Komisji
– Pani Aneta Przybylska – Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – członek komisji
– Pan Andrzej Leśniewicz – Zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach – członek komisji
Celem konkursu było:
- pielęgnowanie i upowszechnianie regionalnych i tradycyjnych przepisów kulinarnych Pomorza Zachodniego oraz prezentacja bogactwa smaków związanych z wiosną,
- integracja i aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich.
Do konkursu przystąpiło 17 Kół Gospodyń Wiejskich:
- Koło Gospodyń Wiejskich „Dziesiątka” w Krąpieli,
- Koło Gospodyń Wiejskich Smoleń,
- Koło Gospodyń Wiejskich Bobrowniki,
- „Linówianki” Koło Gospodyń Wiejskich w Linówku,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Nadarzynie „Nadarzynianki”,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Rościnie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Łukowicach,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Suliszewie „Suliszewianki”,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Turzu,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wiechowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich „Konwalia” w Kozielicach,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Białym Zdroju „Białozdrojanki”,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Raduniu,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Suchanówku,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Radowie Małym,
- Koło Gospodyń Wiejskich PRZY-STAŃ Mołdawin,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Przyborzu.
Po dokonaniu oceny i degustacji zaprezentowanych produktów Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu, przyznając następujące miejsca:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Białym Zdroju „Białozdrojanki” za zieloną frittatę z nowalijkami, ricottą i ziołowym olejem plus sałatka z młodych warzyw
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Suliszewie „Suliszewianki” za Szakszukę na bazie młodej botwiny, młodego szpinaku i kolorowych papryk oraz pomidorów
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Smoleń za nieszablonową kanapkę majową wykonaną ze świeżego chleba oraz wszystkich dostępnych nowalijek z własnego ogrodu
Przy ocenie produktów Komisja konkursowa brała pod uwagę:
- Walory smakowe i warsztat kulinarny.
- Wiosenny charakter i estetyka podania.
- Innowacyjność i pomysłowość.
- Tradycja i autentyczność.
Koła Gospodyń Wiejskich, które zgłosiły swój udział w konkursie kulinarnym “Wiosna na talerzu – Smaki poranka” otrzymały pamiątkowy dyplom za uczestnictwo, natomiast laureaci konkursu nagrody rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy za współpracę:
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie
- Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.




