Konkurs kulinarny „Wiosna na talerzu – Smaki poranka”

W ramach tegorocznej edycji Wystawy Ogrodniczej „Barzkowicka Wiosna”, 9 maja 2026 r. przeprowadzony został Konkurs kulinarny „Wiosna na talerzu – Smaki poranka”, którego organizatorem był Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Skład komisji konkursowej:
Pani Magdalena Łapecińska – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie – przewodnicząca Komisji
Pani Aneta Przybylska – Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – członek komisji
Pan Andrzej Leśniewicz – Zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach – członek komisji

Celem konkursu było:

  • pielęgnowanie i upowszechnianie regionalnych i tradycyjnych przepisów kulinarnych Pomorza Zachodniego oraz prezentacja bogactwa smaków związanych z wiosną,
  • integracja i aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich.

Do konkursu przystąpiło 17 Kół Gospodyń Wiejskich:

  • Koło Gospodyń Wiejskich „Dziesiątka” w Krąpieli,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Smoleń, 
  • Koło Gospodyń Wiejskich Bobrowniki,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Nadarzynie „Nadarzynianki”,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Rościnie,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Łukowicach,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Suliszewie „Suliszewianki”,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Turzu,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Wiechowie, 
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Konwalia” w Kozielicach,
  • Koło Gospodyń Wiejskich  w Białym Zdroju „Białozdrojanki”,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Raduniu,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Suchanówku,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Radowie Małym,
  • Koło Gospodyń Wiejskich PRZY-STAŃ Mołdawin,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Przyborzu.

    Po dokonaniu oceny i degustacji zaprezentowanych produktów Komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu, przyznając następujące miejsca:

    I miejsceKoło Gospodyń Wiejskich w Białym Zdroju „Białozdrojanki” za zieloną frittatę z nowalijkami, ricottą i ziołowym olejem plus sałatka z młodych warzyw

    II miejsceKoło Gospodyń Wiejskich w Suliszewie „Suliszewianki” za Szakszukę  na bazie młodej botwiny, młodego szpinaku i kolorowych  papryk oraz pomidorów

    III miejsceKoło Gospodyń Wiejskich Smoleń za nieszablonową kanapkę majową wykonaną ze świeżego chleba oraz wszystkich dostępnych nowalijek z własnego ogrodu

    Przy ocenie produktów Komisja konkursowa brała pod uwagę:

    1. Walory smakowe i warsztat kulinarny.
    2. Wiosenny charakter i estetyka podania.
    3. Innowacyjność i pomysłowość.
    4. Tradycja i autentyczność.

    Koła Gospodyń Wiejskich, które zgłosiły swój udział w konkursie kulinarnym “Wiosna na talerzu – Smaki poranka” otrzymały pamiątkowy dyplom za uczestnictwo, natomiast laureaci konkursu nagrody rzeczowe.

    Serdecznie dziękujemy za współpracę:

    • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie
    • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie
    • Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
    image_pdfimage_print
    Scroll to Top