Rolnicy z 6 powiatów województwa zachodniopomorskiego mogą już zastosować nawozy zawierające azot

Program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, a takie pojawiły się w 6 powiatach naszego województwa.

Obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe tj.:

– przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,

– przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

Rolnik nie musi sam sprawdzać ww. warunków pogodowych. Informacje te publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 r. i są przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.

W przypadku lokalizacji gospodarstwa na terenie 2 lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu, z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa

W wykazie powiatów, w których nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C znalazły się (w większości) powiaty z naszego województwa: gryfiński, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, pyrzycki, stargardzki i Świnoujście.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/termin-wiosennego-nawozenia-azotem

https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content