Tradycyjnie wigilijnie w Barzkowicach

Szczupak faszerowany, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Grzędzicach okrzyknięty został najlepszą potrawą konkursu „Potrawa wigilijna – produktem regionalnym i tradycyjnym” towarzyszącego „Festiwalowi tradycyjnych potraw wigilijnych”, w Barzkowicach.

Festiwal, zorganizowany 7 grudnia przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, stanowi doskonałą okazję do promowania i wsparcia kół gospodyń wiejskich, to one bowiem odgrywają nieocenioną rolę w aktywizacji lokalnej wspólnoty mieszkańców wsi. Promująca tradycję impreza otwiera też możliwości promocji producentom żywności sięgającym po tradycyjne, lokalne receptury. A właśnie o tę lokalność i kultywowanie tradycji nam chodziło.

W konkursowe szranki stanęło 12 kół gospodyń wiejskich oraz 2 producentów produktów lokalnych i tradycyjnych. O miano najlepszej walczyło 20 potraw. Nie zabrakło ani pierników, ani pierogów czy kapusty z grochem lub grzybami. Były gołąbki, kulebiak, paszteciki i ryby we wszelakiej odsłonie – po grecku, w galarecie, faszerowane. No i śledzie, oczywiście… Ostatecznie jury, oceniając związek z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, smak, wygląd potrawy i sposób jej zaprezentowania postanowiło nagrodzić trzy potrawy oraz przyznać pięć wyróżnień. Triumfował szczupak faszerowany, przygotowany przez KGW w Grzędzicach, kolejne miejsce przyznano słodkości – piernikowi przywiezionemu przez panie z KGW w Słodkowie, na trzecim miejscu uplasowały się gołąbki ziemniaczane na bogato z sosem grzybowym pań z KGW w Rogowie. Przyznano również pięć wyróżnień dla: karpia w galarecie z KGW w Strzebielewie, piernika staropolskiego KGW w Krąpieli, pasztecików wigilijnych krucho drożdżowych z nadzieniem grzybowym KGW w Zieleniewie, śledzi wigilijnych KGW w Smoleniu oraz gołąbków jarskich z pieczarkami KGW z Dobropola Pyrzyckiego.

Podczas gdy jury oceniało potrawy uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcji „Produkt tradycyjny promocją Pomorza Zachodniego” Agnieszki Kołodziej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz posłuchać pani Ireny Śmiałek opowiadającej o „Korzennych jeżach Ignaśkach”. By tradycji stało się zadość, spotkanie uświetnił swą obecnością zaprzyjaźniony z ZODR ks. Mariusz Śpiewak z parafii w Barzkowicach. Nie mogło również zabraknąć akcentów muzycznych – imprezie przygrywał, prezentujący wigilijno-świąteczny repertuar, Zespół Pieśni i Tańca Prząśniczka.

Imprezę patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego pan Olgierd Geblewicz, a współorganizował i współfinansował ją Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Imprezę dofinansowali: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund oraz Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, partnerem była ARiMR OR w Szczecinie, zaś fundatorami nagród: Zachodniopomorska Izba Rolnicza, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, KRUS OR w Koszalinie, KOWR OT w Szczecinie.

Sylwia Lenard

8.12.2023 r.

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content