Udana BARZKOWICKA WIOSNA

Maj to chyba jeden z najwspanialszych miesięcy w roku, nie dziwi więc, że tegoroczna edycja Wiosennej Wystawy Ogrodniczo-Pszczelarskiej BARZKOWICKA WIOSNA udała się zdecydowanie lepiej niż dotychczasowe. Niewątpliwie duże znaczenie miała tu zmiana terminu z kwietnia na drugi weekend maja (11-12 maja), no i oczywiście – atrakcje, o które zadbaliśmy.

Od lat Wystawa kierowana jestdomiłośników zieleni i właścicieli ogrodów, tych małych i tych dużych, ale też i do pasjonatów pszczelarstwa, miodu i lokalnej żywności. Można tu kupić np. kwiaty, drzewka, krzewy, miody, produkty regionalne czy cudeńka z wikliny. W tym roku postanowiliśmy zorganizować też coś dla mieszkańców zachodniopomorskich wsi – wymyśliliśmy więc konkurs SOŁECKIE POTYCZKI. To, oczywiście, niejedyna atrakcja imprezy – w programie znalazło się również szkolenie dla rolników poświęcone najbardziej aktualnym zagadnieniom związanym z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Poza uczestnictwem w szkoleniu, wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z indywidualnych porad dotyczących nie tylko wniosków, ale i zagadnień dotyczących upraw, opłacalności itp., których udzielali dyżurujący na stoisku ZODR doradcy rolniczy. Przygotowaliśmy też coś dla fanów pszczelarstwa – ZODR zorganizował własne stoisko pszczelarskie, na którym można było nie tylko obejrzeć sprzęt pszczelarski i żywe pszczółki, ale i zapytać o wszystko, co hodowli pszczół dotyczy.

Przy doradcach pozostając – Wystawa była doskonałą okazją do nagrodzenia najbardziej zaangażowanych doradców ZODR. I tak w sobotę podsumowaliśmy wojewódzki etap ogólnopolskiego konkursu „Doradca Roku”. Triumfowali: Rafał Bińczyk z PZDR w Koszalinie, Cecylia Wojnik z PZDR w Szczecinie oraz Agata Kardasiewicz z PZDR w Stargardzie. Organizatorem konkursu jest CDR w Brwinowie, a współorganizatorami MRiRW oraz wojewódzkie ODR.

Wszyscy odwiedzający barzkowicką Wystawę, wiedzą, że moc atrakcji czeka zawsze, zwłaszcza dzieci, w Strefie EKO. Jak co roku, i tym razem mogły wziąć udział w grach, warsztatach plastycznych i zabawach przyrodniczych. Kolejną atrakcją dla nich była, zorganizowana przez ZODR, zabawa plastyczna Wiosna, wiosna to pora radosna.

Zadbaliśmy i o dorosłych – w ramach konkursu „Bądź przyjacielem pszczół i odbierz drzewko” mogli, po odpowiedzi na 3, zaręczam nie tak trudne, pytania zdobyć drzewko owocowe do swego ogródka. Prócz drzewka chętni otrzymywali również próbkę kompostu STAR KOMP –  skutecznego środka poprawiającego właściwości gleby.

Kolejną nie lada gratką dla właścicieli ogrodów, zwłaszcza tych, którzy nie mają pomysłu na swój kawałek ziemi – było stoisko Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, na którym można było skorzystać z usługi „Zaprojektuj swój ogród”. Tradycyjnie już, Wystawie towarzyszył również pokaz rękodzieła w ramach wystawy „Moja pasja rękodzieło”.

Dziękujemy wszystkim patronom, sponsorom, wystawcom i – oczywiście – wszystkim, którzy wygospodarowali czas i nas odwiedzili. Już dziś zapraszamy Państwa na przyszłoroczną BARZKOWICKĘ WIOSNE – w drugi weekend maja – 10-11 maja 2025 r. Zanotujcie, proszę, tę datę w kalendarzu. Będziemy się starać, by zapewnić Wam jeszcze więcej atrakcji.

Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski, Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Wojewoda Zachodniopomorski – Adam Rudawski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz, Starosta Stargardzki – Iwona Wiśniewska, Wójt Gminy Stargard, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie – Michał Bociarski, Zachodniopomorska Izba Rolnicza – Prezes Andrzej Karbowy, patronat

Patronat: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Partner: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zachodniopomorski Oddział Regionalny, KOWR OT Szczecin oraz Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Partner ekologiczny: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Wystawę współorganizowało i współfinansowało Województwo Zachodniopomorskie.

Patronat medialny: Polskie Radio Szczecin S.A., Telewizja Polska S.A. Oddział Szczecin, „Głos Szczeciński”.

Sylwia Lenard

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content