Warsztaty polowe

W dniu 03 czerwca 2025 roku w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyły się XVI Warsztaty Polowe, w ramach VI Krajowych Dni Pola. Spotkanie rozpoczął Dyrektor ZODR – Dawid Adamski, wraz z I Zastępcą – Małgorzatą Piotrowską, serdecznie witając uczestników i otwierając cykl prelekcji.

Podczas wydarzenia poruszano istotne zagadnienia związane z wyzwaniami i rozwiązaniami w sektorze rolnictwa. Dr inż. Rafał Rozwarski ze Stacji Chemiczno-Rolniczej w Szczecinie przedstawił sposoby odbudowy zasobów próchnicy w glebie – kluczowego elementu decydującego o żyzności i zdrowiu gleb. Następnie Michał Fijałkowski z firmy FUNGILITIC zaprezentował tanie alternatywy dla tradycyjnych środków ochrony roślin, które mogą przynieść korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Wyjątkowym punktem programu była trwająca ponad dwie godziny sesja poświęcona apiterapii, prowadzona przez dr. inż. Jerzego Samborskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczestnicy poznali właściwości lecznicze produktów pszczelich oraz potencjalne zastosowanie miodu, pyłku i propolisu w poprawie zdrowia ludzi.

W dalszej części spotkania przedstawiono nowe odmiany zbóż ozimych i jarych oraz roślin strączkowych, które przedstawili eksperci z DANKO Hodowla Roślin Bartosz Pochylski oraz Hodowla Roślin Smolice Magdalena Bojarczuk

Z kolei Thomus Zisopulus z firmy INNVIGO przedstawił nowoczesne środki ochrony zbóż, a przedstawiciele firmy EKOPLON – Patrycja Przybylska i Aleksander Rakowski – zaprezentowali innowacyjne podejście do nawożenia dolistnego. Nie zabrakło również tematów związanych z przyszłością rolnictwa – Alfred Smolczyński mówił o gospodarowaniu na terenach podmokłych (paludikultura), a Anna Wojtysiak z UAB HeavyFinance przedstawiła ideę rolnictwa węglowego i zielonych pożyczek.

Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z ofertą finansową dla sektora AGRO, przygotowaną przez Santander Bank Polska, oraz obejrzeć prezentację nowoczesnego agregatu do siewu bezorkowego autorstwa Krzysztofa Smeli. Dodatkowo, mogli zapoznać się z ofertą badań gleby i zobaczyć specjalistyczny sprzęt do pobierania prób glebowych firmy Agro-Sieć Maszyny.

W drugiej części spotkania uczestnicy udali się na poletka demonstracyjne. Zaprezentowano tam odmiany roślin strączkowych oraz zbóż z wiodących krajowych hodowli (DANKO Hodowla Roślin, Hodowla Roślin Smolice, Poznańska Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin).

Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który był okazją do dalszej wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.

image_pdfimage_print
Scroll to Top