Warsztaty terenowe- Ochrona środowiska – zatrzymywanie wody na obszarach wiejskich

W dniach 22-23.04.2024 r. w Bonikowie odbyły się warsztaty terenowe dla osób zainteresowanych zatrzymywaniem wody na obszarach wiejskich. Wśród uczestników, oprócz przedstawicieli doradztwa rolniczego byli również pracownicy instytucji wodociągowych i kanalizacyjnych, przedsiębiorcy oraz rolnicy.

Pierwszego dnia warsztatów odbył się wykład nt. „Dobre praktyki gospodarowania wodą w rolnictwie”, który przedstawił dr inż. Przemysław Sztukowski ze Spółki Wodnej Melioracji Nizin Obrzańskich. Następnie uczestnicy pojechali w teren, gdzie zapoznali się praktycznym działaniem systemów melioracyjnych na przykładach z obszaru funkcjonowania Spółki Wodnej Melioracji Nizin Obrzańskich.

Drugi dzień rozpoczął się od prelekcji dr. hab. inż. Rafała Stasika prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – „Zmiany klimatyczne w aspekcie dostępności wody. Woda i jej retencjonowanie”. Kolejnymi tematami były prelekcje pt. „Melioracje, a problematyka retencjonowania wody w polu” oraz „Gospodarowanie wodą w obrębie zagrody”, które przedstawił dr inż. Michał Napierała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Autor wpisu: Izabela Świgoń, ZODR w Barzkowicach

image_pdfimage_print
Scroll to Top
Skip to content