Zachodniopomorski

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
73-134 BarzkowiceWystawa Ogrodniczo-Pszczelarska      
 

ARCHIWUM 2019

W dniach 27-28 kwietnia 2019 r. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zorganizował kolejną edycję Wiosennej Wystawy Ogrodniczo- Pszczelarskiej.
   Jest to druga, po Barzkowickich Targach Rolnych AGRO POMERANIA, tak ważna impreza plenerowa, która skierowana jest do wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Wystawa, mająca charakter targów wiosennych, to idealne miejsce spotkań pasjonatów pszczelarstwa, miłośników kwiatów i amatorów aranżacji zieleni, którzy w atmosferze sprzyjającej nawiązaniu kontaktów handlowych przygotowują się do nowego sezonu ogrodniczego i pszczelarskiego.
   Podczas wydarzenia odwiedzający mogli zapoznać się z różnorodną ofertą roślin, drzew i krzewów owocowych, florystyki, sadzonek i cebul kwiatowych oraz usług ogrodniczych, które z pewnością poprawią komfort pracy w ogrodzie. Pasjonaci szukający inspiracji mogli zapoznać się z ciekawą architekturą ogrodową, a pszczelarze zaprezentowali bogatą ofertę miodów odmianowych i akcesoria pszczelarskie. Specjaliści z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach w trakcie dwóch dni Wystawy udzielali fachowych porad z zakresu pielęgnacji i uprawy roślin oraz działań ekologicznych.
   Podczas Wystawy odbył się m.in. kiermasz ogrodniczy oraz pokonkursowe wystawy: fotograficzna „Świat zwierzęcy i roślinny w obiektywie jako bioróżnorodność na Obszarze NATURA 2000 w województwie zachodniopomorskim”, plastyczna „RYBY” oraz rzeźbiarska „Św. Ambroży - patron pszczelarzy”. Dla Kół Gospodyń Wiejskich przygotowaliśmy bogatą ofertę. Był to Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego panie rywalizowały w pięciu kategoriach: dorobek i promocja prac rękodzielniczych, quiz ogrodniczo-pszczelarski, produkt kulinarny, prezentacja stoiska i najlepsze z najlepszych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował podczas Wystawy V edycję konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie regionalnych potraw przygotowanych z polskich produktów.
   Dla najmłodszych uczestników Wystawy pod patronatem Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie zaplanowana została zabawa pt.: „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”. Do kobiet natomiast skierowana była ciesząca się dużym zainteresowaniem akcja prozdrowotna „Profilaktyka Raka Piersi” zorganizowana przy współudziale Stowarzyszenia Amazonek ze Stargardu „Stokrotka”. Podczas której z prelekcją wystąpił lek. med. Józef Janowski ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem.
   Podobnie jak w ubiegłym roku ważnym akcentem podczas Wystawy była Dydaktyczna Izba Pamięci dotycząca pszczół i historii pszczelarstwa. Dzieci mogły wziąć udział w zabawie plastycznej pt.: „Miodek i małe co nieco” oraz wykazać się wiedzą na ścieżce dydaktycznej „Pytania z Ula - zgaduj zgadula” powstałej dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Niewątpliwie dużą atrakcją, dla dzieci i nie tylko, była przebrana pszczółka, z którą można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zainteresowanie wzbudziła także naturalnych rozmiarów krowa, którą można było własnoręcznie wydoić.
   W czasie imprezy czas odwiedzającym umilały Zespoły Folklorystyczne i Taneczne, takie jak „Prząśniczka”, „Kalina”, „Chabry”, „Lipka”, „Złota Jesień” oraz Orkiestra Dęta „Big-Band”. Z mini recitalem wystąpił także Tadek Wasilewski -artysta z Gryfina.
   Drugiego dnia Wystawy na scenie głównej odbyła się Debata z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Korzyści i zmiany na polskiej wsi. Wczoraj, dziś i jutro. Organizatorami panelu był ZODR w Barzkowicach oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie. Główne tematy, które były poruszane podczas dyskursu to: Szanse i zagrożenia, Bilans 15- lecia w polskim rolnictwie, Wyzwania, jakie stoją przed nami w nowej perspektywie, Strategia dla rolnictwa na poziomie krajowym i regionalnym, Zmiany klimatu a polityka energetyczna w praktycznym zastosowaniu, Pozycja negocjacyjna w obronie interesów polskiego rolnictwa, Jak przełamać Dyktat Dwóch w kształtowaniu europejskiej polityki rolnej, Szanse, jakie udało się wykorzystać w minionym 15- leciu.
   Wiosenna Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska cieszyła się także dużym zainteresowaniem współpracującego z ZODR w Barzkowicach Stowarzyszeniem Interssengemeinschaft Frauen und Familie Prenzlau e.V. Podczas wydarzenia gościliśmy kilkunastoosobową delegację z Prenzlau.
   Patronat honorowy nad Wiosenną Wystawą Ogrodniczo - Pszczelarską objął Pan Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Tomasz Hinc Wojewoda Zachodniopomorski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Czesław Hoc oraz Posłowie na Sejm RP: Pani Małgorzata Golińska, Pan Paweł Szefernaker, Pan Artur Szałabawka, Pan Leszek Dobrzyński, Pan Michał Jach, Pan Krzysztof Piotr Zaremba i Pan Stefan Strzałkowski. Swojego patronatu nad Wystawą udzielili także Pan Jarosław Rzepa Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki, Pan Jerzy Makowski Wójt Gminy Stargard, Pan Rafał Zając Prezydent Miasta Stargard oraz Pan Bartłomiej Budzisz Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Szczecinie.
   Partnerem ekologicznym przedsięwzięcia był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który reprezentował Pan Paweł Mirowski, a oficjalnego Konsultanta Merytorycznego Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Boninie reprezentował prof. dr hab. inż. Pan Henryk Jan Bujak.
   Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Polskie Radio Szczecin S.A., TVP 3 Oddział Szczecin, Kurier Szczeciński Sp. z o.o. oraz Dziennik Stargardzki.
   Przy realizacji Wydarzenia współpracowały z ZODR w Barzkowicach n/w instytucje i firmy: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ZOR w Szczecinie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Szczecinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Szczecinie, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie, Okręgowy Związek Producentów Buraka Cukrowego w Szczecinie, Zachodniopomorska Izba Rolnicza, ASPROD Piekarnia-Cukiernia Sp. z o.o. Kliniska Wielkie, Chlebowy Dom z Marianowa oraz PIĄTNICA Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.
   Już dziś zapraszamy na to wyjątkowe w naszym regionie wydarzenie plenerowe.
   Wiosenna Wystawa Ogrodniczo- Pszczelarska odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2020 r.
   Każdy, kto jeszcze nie odwiedził Barzkowic wiosną, powinien sobie zaplanować ten czas w przyszłym sezonie i koniecznie nas odwiedzić.
   Bądźcie z nami w kwietniu podczas kolejnej edycji Wiosennej Wystawy Ogrodniczo-Pszczelarskiej.
                                               Zapraszamy!   

 
O ZODR | Kontakt | Oferty pracy | Wydarzenia | Wydawnictwo | Pokoje hotelowe | Targi Rolne AGRO POMERANIA | Wystawa Ogrodniczo-Pszczelarska | Zamówienia publiczne | Ogłoszenia | Logotypy | Dokumenty wewn.
Copyright © 2021 - ZODR - Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół ZODR